Práce na dohody a práva zaměstnanců na pracovní oděv či pomůcky a úhrada nákladů vzniklých v souvislosti s prací
Zaměstnání na dohody konané mimo pracovní poměr jsou mezi zaměstnavateli a zaměstnanci oblíbené zejména pro větší flexibilitu uzavírání vztahů obou stran. Také při zaměstnání formou některé z dohod však často zaměstnanci nosí pracovní oděv, potřebují pracovní pomůcky nebo jim vznikají náklady v souvislosti s výkonem těchto prací. Jak je to v daném případě s povinností zaměstnavatelů a poskytováním těchto oděvů a pomůcek či úhradou případných nákladů?
I pro práce na dohody platí zákoník práce a jeho ustanovení o poskytování pomůcek potřebných pro výkon práce
Povinnost zaměstnavatele poskytovat zaměstnancům pracovní prostředky a oděvy i obuv, které jsou potřebné pro výkon práce, vychází ze zákona a příslušných směrnic a platí pro všechny pracovněprávní vztahy nejen pracovní poměr.
Podle § 77 zákoníku práce platí, že není-li v daném zákoně stanoveno jinak, vztahuje se na práci konanou na základě dohod konaných mimo pracovní poměr stejná úprava, jako na pracovní poměr, s výjimkou ustanovení o
- odstupném,
- pracovní době a době odpočinku,
- překážkách v práci na straně zaměstnance,
- skončení pracovního poměru a odměnách z dohody konané mimo pracovní poměr.
Z uvedeného tedy jednoznačně plyne, že i v případě práce na některou z dohod konaných mimo pracovní poměr má zaměstnavatel povinnost zaměstnanci zajistit na vlastní náklady všechny pomůcky a prostředky nezbytné pro výkon práce a splnění úkolu, především s ohledem na zajištění bezpečnosti a ochranu zdraví tohoto zaměstnance při práci. Jednoznačné je tedy poskytnutí ochranných pomůcek a prostředků včetně oděvů a obuvi podle § 104 zákoníku práce. Pokud zaměstnavatel po zaměstnancích žádá, aby nosili firemní stejnokroj či používali k práci vlastní nářadí či jiné pomůcky, může tak činit jedině s předchozím souhlasem zaměstnance a opět jen právní cestou.
Podmínky používání vlastního nářadí či firemního oděvu a příslušné náhrady je důležité stanovit předem předpisem
Uvedené znamená, že používání vlastního nářadí zaměstnance při práci musí být sjednáno předem závazným vnitřním předpisem a zároveň musí být sjednána taktéž výše a způsob poskytování náhrad za opotřebení tohoto nářadí či nástrojů dle § 190 zákoníku práce.
Obdobné podmínky platí pro používání firemního oděvu stejnokroje případně jen firemního trička či jiné části oděvu s logem firmy a podobné. Opět je třeba podmínky nošení firemního oblečení a jeho úhrady stanovit srozumitelným vnitřním předpisem firmy. S uvedenými podmínkami je důležité vždy zaměstnance předem seznámit a vložit je i do samotné pracovní smlouvy či dohody.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informacíJak požádat o podporu od státu při insolvenci zaměstnavatele?
Pro zaměstnance, kteří čelí nepříjemné situaci, kdy jejich zaměstnavatel kvůli finančním potížím přestal…
Více informacíStát i v roce 2024 poskytne o něco více peněz za zaměstnavatele v insolvenci
Když se zaměstnavatel dostane do situace insolvence a není schopen svým zaměstnancům vyplácet mzdy nebo platy, mohou…
Více informací