Práce na dohody nebo zkrácený úvazek mohou také pozitivně ovlivnit nárok důchod
Práce na zkrácený úvazek nebo práce na některou z dohod jsou stále oblíbenějším způsobem získávání příjmů. Mnoha lidem však na nich vadí, že si jejich prostřednictvím nevydělají na důchod nebo si vydělají méně. Uvedená záležitost je ale velmi individuální i práce na dohody se může započítávat do důchodu.
Z hlediska státního důchodu je práce vždy plusem, i když je třeba na dohodu
Státní důchod sice není příjmem, při kterém by se dalo příliš hýřit, naopak příjemce musí vždy spíše šetřit. Přesto se však vyplatí přiložit vlastní ruku k dílu, aby nárok na důchod vznikl a s ním vznikla i jistota alespoň skromného příjmu ve stáří.
Pro vznik nároku na starobní důchod je vždy zásadní to, aby jedinec dosáhl důchodového věku a současně měl odpracovaný potřebný počet let s odvedeným sociálním pojištěním. Bez splnění uvedených podmínek nárok na starobní důchod nevznikne. Jak je vidět práce formou zaměstnání či podnikání je pro důchod klíčová, protože je tím hlavním co se do důchodu započítává a nemusí to vždycky být jen ta na plný pracovní úvazek v pracovním poměru.
Na důchod se vždy započítává i práce na zkrácené úvazky v pracovním poměru. Práce formou dohod konaných mimo pracovní poměr se do důchodu započítává také, pokud je z nich odváděno sociální pojištění.
Sociální pojištění se odvádí u dohod s odměnou nad limit a tyto se započítávají i do důchodu
Jak je uvedeno výše při zaměstnání na zkrácený úvazek musí být sociální pojištění za zaměstnance v odpovídající výši odvedeno vždy stejně jako u úvazků plných se vždy zaměstnání na zkrácený úvazek započítává i do důchodových nároků.
Dohody konané mimo pracovní poměr mají svá specifika, odvod sociálního pojištění u nich není vždy povinný a v takových případech se následně nezapočítávají ani do nároku na důchod. V uvedených případech vždy hraje klíčovou roli výše měsíční hrubé mzdy za práci vykonávanou na základě těchto dohod. Pokud měsíční odměna za práci vykonávanou na dohodu, nepřevýší zákonem stanovený limit pro daný typ dohody, sociální pojištění se z ní neodvádí a nezapočítává se do důchodu. K povinnému odvodu a zápočtu na důchod však stačí, aby odměna z dohody překročila stanovený limit o pouhou jednu korunu. S problematikou zápočtu příjmů do důchodu, daněmi se můžete obrátit i na odborníky, kteří se starají o vedení mezd a mzdové záležitosti jako takové.
Pro dohody o provedení práce je stanoven limit 10 000 Kč měsíčně a ani v roce 2019 se na této výši nic měnit nebude.
Dohoda o pracovní činnosti má v současnosti limit 2 500 Kč a v roce 2019 se zvýší na 3000 Kč. Zaměstnanci, který si v příštím roce bude vydělávat prostřednictvím dohody o pracovní činnosti a vydělá si třeba jen 3001 Kč, se uvedený výdělek do důchodu počítat bude. Více zde.
Podobné články
Nahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíNový zákon o sociálním podniku by měl pomoci do práce nejen postiženým
V posledních letech se česká vláda opakovaně pokoušela řešit problematickou oblast sociálního podnikání. Sociální…
Více informacíPracujícím důchodcům by mělo být snad v brzké době odpuštěno sociální pojištění
Vláda České republiky si je vědoma toho, jak důležití a potřební jsou pro stát senioři, kteří zůstávají…
Více informací