Práce přesčas musí být řádně zaplacena a v souladu se zákonem
Práce přesčas je realitou skoro v každém zaměstnání. Jsou situace, kdy jsou hodiny práce navíc opravdovou nezbytností a chvíle, kdy se hodinami práce navíc vylepšuje třeba jméno firmy. V obou případech jsou ale pro přesčasy zákonem stanovená pravidla, která se musí dodržovat.
Přesčasy mohou být mimořádnou nebo předem dohodnutou záležitostí
Práce přesčas může být předem dohodnutou záležitostí, může být i nutností s ohledem na vyšší zájmy společnosti, kterými jsou ochrana života, zdraví a majetku, ale nikdy nesmí být zaměstnavatelem vynucena.
Zaměstnavatel může zaměstnancům práci přesčas nařídit, ale jen v opravdu závažných případech, kdy mu to povoluje sám zákon, a kdy může nezvratně prokázat, že jednal s ohledem k výše uvedeným vyšším zájmům společnosti.
Zaměstnanec musí vyhovět žádosti zaměstnavatele a pracovat nad rámec pracovní doby, o víkendu či ve svátek v případě živelných pohrom a přírodních katastrof, v případě prací nutných k uspokojení nutných základních životních potřeb lidí a zvířat, při neodkladných opravách, inventurních pracích a dalších podobně naléhavých situacích.
Přesčasovou práci si může zaměstnavatel se zaměstnancem dohodnout i při sjednávání pracovního poměru. V takovém případě musí být ale jednoznačně a jasně definovány podmínky uvedené práce a zaměstnanec s nimi musí dobrovolně souhlasit, což stvrzuje svým podpisem.
Práce přesčas má jednoznačné limity nastavené zákonem
Ať jsou přesčasy předem dohodnuté, nebo se jedná o mimořádnou záležitost, vždy je třeba dodržovat limity a nepřekročit povolený počet hodin. Zaměstnanec nesmí pracovat přesčas více než osm hodin týdně a celkem nesmí překročit hranici 150 přesčasových hodin za rok.
Za přesčas musí následovat peníze navíc nebo náhradní volno
Zaměstnanec, který pracuje přesčas, má plný nárok dostat za uvedenou práci také odměnu navíc. Za práci přesčas náleží zaměstnanci vyšší mzda, než jakou dostává za běžných podmínek. Přesčasová práce musí zvýšit mzdu zaměstnance minimálně o 25 procent průměrného výdělku. Zaměstnavatel může samozřejmě ohodnotit přesčas pracujícího pracovníka i vyšším příplatkem nebo se mohou obě strany dohodnout, že místo příplatku ke mzdě si zaměstnanec vybere náhradní volno.
Přesčasy mohou velmi snadno sklouznout mimo zákon
Jak je z výše uvedeného patrné, v případě přesčasů je velmi nutné hlídat si zákon. Přesčasová práce může být při nerespektování limitů a nedodržování zákona i velmi nebezpečnou záležitostí. V optimálním případě si správný postup hlídají obě strany. Pokud má zaměstnanec pocit, že přesčasů má nad rámec zákona i snesitelnosti, může si stěžovat inspekci práce a případně se za své zájmy i soudit.
Podobné články
Novela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informacíNa dítě druha nebo družky daňové zvýhodnění uplatnit nelze ani v roce 2024
V posledních letech se stalo měsíční daňové zvýhodnění na dítě klíčovým nástrojem, který pomáhá čelit…
Více informacíNový zákon o sociálním podniku by měl pomoci do práce nejen postiženým
V posledních letech se česká vláda opakovaně pokoušela řešit problematickou oblast sociálního podnikání. Sociální…
Více informacíZkušební doba může být maximálně polovinou sjednaného pracovního vztahu
Proces nastavení zkušební doby představuje pro zaměstnavatele činnost, která vyžaduje maximální pozornost…
Více informací