Pracovněprávní smlouvy je možné uzavírat i elektronicky
Elektronizace a digitalizace je stále více běžnou součástí našich životů. Elektronickou cestou se dnes plní stále větší množství úkonů zvláště v oblasti administrativy, které ještě do nedávné doby, aby byly platné a měly právní váhu, musely mít formu papírového dokumentu. Jak je to, ale s pracovněprávními smlouvami (dohodami) musí být vždy nutně v papírové formě nebo mohou mít elektronickou podobu?
Pracovněprávní smlouvy (dohody) mohou být uzavírány i elektronicky podle pravidel občanského zákoníku a platí stejně jako v papírové formě
Jak je řečeno výše elektronickou podobu má stále více důležitých dokumentů a elektronickou cestou čili distančně dálkově probíhá už téměř běžně více a více důležitých jednání i dohod. Mnoho záležitostí se běžně zařizuje elektronickou poštou přes datové schránky nebo e-mailem s elektronickým podpisem či bez něho.
Pochybnosti a nejednoznačnost do nedávné doby panovaly v záležitostech, zda je možné elektronicky uzavírat také pracovněprávní smlouvy (dohody) a zda jsou případně takto uzavřené dohody právně platné stejně jako ty papírové. Zastánci klasické papírové formy dokumentace argumentují tím, že aby pracovněprávní dohody mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem byly právně funkční a platily, musí být dodrženy podmínky doručení a přijetí uvedeného dokumentu stanovené zákoníkem práce v paragrafech 334 až 337 o doručování písemností. Což pro doručování písemnosti elektronickou formou znamená předchozí souhlas protistrany s doručením elektronickou poštou, a pokud se jedná o doručování e-mailem i podepsání písemnosti uznávaným elektronickým podpisem odesilatele.
Avšak záležitosti ohledně elektronické komunikace se vyvíjí v poslední době velmi rychle a je jí stále více dávána přednost před komunikací papírovou. A tak v nedávné době dal elektronické komunikaci zelenou i Nejvyšší soud ČR a rozhodl, že pro rychlé uzavírání dohod v pracovněprávních vztazích může zcela regulérně docházet k doručování a přijímání uvedených písemností elektronickou cestou i e-maily podle pravidel občanského zákoníku.
V rozsudku z konce dubna roku 2022 Nejvyšší soud potvrdil, že například dohoda o nerovnání při skončení pracovního poměru může být uzavřena elektronicky, když je v souladu s pravidly občanského zákoníku
Nejvyšší soud ČR letos v dubnu v rozsudku sp. zn. 21 Cdo 2061/2021 potvrdil, že k uzavírání pracovněprávních smluv (dohod) mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem může docházet i elektronickou cestou e-mailové komunikace a že takové jednání je zcela v souladu se zákonem pokud se při uzavírání uvedených dohod použijí pravidla ustanovená v občanském zákoníku zejména ustanovení § 545 část první hlava V a část čtvrtá hlava I ustanovení § 1721 a následující.
V daném případě byla zpochybňována platnost dohody o narovnání u výpovědi zaměstnavatele dávané zaměstnanci, při které byla dohoda o narovnání podepsána a odeslána elektronickou cestou. Konkrétně zde zaměstnavatel zaslal zaměstnanci v příloze e-mailové zprávy scan dohody o narovnání podepsané dvěma členy představenstva zaměstnavatele. Jenže slibované odstupné zaměstnanec nakonec nedostal a tak se ho domáhal soudně. Zaměstnavatel však namítal, že pracovní poměr byl ukončen platnou výpovědí, ale k uzavření dohody o narovnání nedošlo, protože proces dohody o narovnání byl sice rozjednán, ale nebyl ukončen. Zaměstnavatel zde odmítal, že by uzavřel se zaměstnancem dohodu o narovnání elektronicky a argumentoval tím, že smlouvy elektronicky formou e-mailu neuzavírá, ale uzavírá je písemně. Jako důkaz soudům však zde byl výše uvedený scan podepsaný členy představenstva zaměstnavatele a obsahoval celou e-mailovou korespondenci účastníků dohody ohledně uvedené záležitosti a byl zde i další e-mail ze strany zaměstnance potvrzující, že uvedenou nabídku přijímá. Do věci se tedy musel nakonec vložit tedy i nejvyšší soud a vydat jednoznačné rozhodnutí, že výše uvedená dohoda o narovnání byla řádně sjednána a zaměstnanec má právo na odstupné, které bylo dohodou stanoveno.
Podobné články
Nahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíPovinnosti zaměstnavatele při kontrole ze zdravotní pojišťovny
V každé firmě, bez ohledu na velikost či obor působení, se občas objeví moment, kdy se musí vyrovnat s úřední…
Více informací