Pracovní cestu může zaměstnanec odmítnout někdy i navzdory předchozímu souhlasu
Vyslání na pracovní cestu může být pro zaměstnance lákavé a přinést mu nejednu výhodu, ale může nastat i situace přesně opačná a uvedený úkon může zaměstnanci náhle závažně komplikovat zásadní osobní záležitosti. Zákoník práce však zaměstnanci umožňuje z mnoha důvodů pracovní cestu odmítnout a zaměstnavatel to musí akceptovat.
Pracovní cesta sice patří k pracovním povinnostem, ale nesmí zasahovat do oprávněných zájmů zaměstnance
Pracovní cesta znamená, že je zaměstnanec vyslán zaměstnavatelem za výkonem pracovních povinností mimo místo výkonu práce sjednané v pracovní smlouvě. Zaměstnanec má samozřejmě povinnost plnit řádně zadané úkoly a zaměstnavatel je naopak povinen, poskytnout zaměstnanci cestovní náhrady a dohodnout se zaměstnancem výkon pracovní cesty tak, aby nezasahovala do výkonu zaměstnancových občanských práv a povinností.
Možnosti vysílání zaměstnance na pracovní cesty by si měli zaměstnavatel se zaměstnancem vyjasnit už při podpisu pracovní smlouvy a ukotvit je jako jednu ze smluvních podmínek. Na pracovní cestu nemůže zaměstnavatel vyslat zaměstnance bez předchozí písemné dohody. Navíc musí zaměstnavatel zaměstnance před každou pracovní cestou seznámit s účelem a rozsahem dané cesty.
Pokud zaměstnanci brání ve výkonu pracovní cesty závažné důvody občanské, rodinné, bezpečnostní či zdravotní má právo uvedenou pracovní cestu zcela odmítnout či žádat přizpůsobení termínu a podmínek. Jak je uvedeno výše zaměstnavatel je ze zákona povinen nastavit podmínky pracovní cesty tak, aby nebránily zaměstnanci v zásadních občanských a rodinných povinnostech. Pracovní cesta nesmí zaměstnanci komplikovat péči o nezletilé děti a těžce zdravotně postižené blízké, nesmí komplikovat či znemožňovat zdravotní potřeby zaměstnance plánované lékařské prohlídky, zákroky atd., nesmí bránit zaměstnanci v soudních a jiných úředních jednáních. V případě uvedených důvodů je zaměstnavatel povinen přijmout odmítnutí pracovní cesty nebo dokonce výpověď souhlasu zaměstnance s pracovními cestami.
Odmítnout pracovní cestu mimo bydliště a pracoviště mohou osamělí rodiče a pečující o těžce postižené
I v případě odmítání již odsouhlasených pracovních cest, vždy záleží na konkrétní individuální situaci zaměstnance i konkrétních podmínkách pracovní cesty. Zákoník práce sice možnost odmítnutí těchto pracovních povinností dává, ale nelze zase odmítat pracovní cestu, když se na ni zaměstnanci třeba jen nechce. Pokud se jedná o krátké pracovní poslání, které má být plněno v rámci území obce, kde zaměstnanec bydlí nebo pracuje, odmítnutí může být nemožné či obtížné. Odmítnutí pracovní cesty mimo území pracoviště či bydliště zaměstnance už je záležitost snazší a zákoník práce na ně pamatuje v § 240, kde přímo stanoví, kteří zaměstnanci mohou k takovému odmítnutí sáhnout:
- Jsou to těhotné zaměstnankyně, které pečují ještě o dalšího potomka či potomky do osmi let věku.
- Odmítnout mohou i zaměstnanci či zaměstnankyně, které mají ve vlastní péči dítě do patnácti let věku a prokazatelně nemají osobu, která by mohla převzít péči a dohled nad dítětem po dobu konání předmětné pracovní cesty.
- Odmítnout pracovní cestu podle výše uvedeného paragrafu mohou také zaměstnanci, kteří prokazatelně dlouhodobě pečují o osobu s těžkým zdravotním postižením druhého či vyššího stupně závislosti.
Odmítnout se dá pracovní cesta i při důvodném strachu o život
Zaměstnavatel musí za všech okolností dbát na ochranu života, zdraví a bezpečnost při práci a platí to i pro případ pracovních cest. Pokud má zaměstnanec důvodné a prokazatelné obavy o svůj život a zdraví z důvodů vyslání na pracovní cestu do nebezpečných území vyhrocených politických konfliktů, válečných oblastí či zemí vysoce zdravotně rizikových může uvedenou cestu s podporou § 106 zákoníku práce také jednoznačně odmítnout a zaměstnavatel nemá právo odmítnutí neakceptovat.
Trvalé odmítnutí všech pracovních cest
Zaměstnanec má však také možnost trvale odmítnout jezdit na pracovní cesty. Břemene pracovních cest, s nimiž zaměstnanec dříve souhlasil, se může uvedený zbavit prostřednictvím výpovědi souhlasu s pracovními cestami. Uvedený úkon je nutné provést písemně a musí proběhnout lhůta tří měsíců před datem, ke kterému se zaměstnanec od dané povinnosti osvobodí.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíPovinnosti zaměstnavatele při kontrole ze zdravotní pojišťovny
V každé firmě, bez ohledu na velikost či obor působení, se občas objeví moment, kdy se musí vyrovnat s úřední…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informací