Pracovní neschopnost zaměstnance trvá, i když při ní zaměstnanec nastoupí do práce
Zaměstnavatelé, mající velmi aktivní zaměstnance, kteří dobrovolně přijdou konat práci i v případě, kdy jsou v lékařem stanovené dočasné pracovní neschopnosti, musí být v takové situaci velmi obezřetní. Pokud zaměstnavatel nechá zaměstnance, který se nachází v režimu dočasné pracovní neschopnosti konat práci, tak mohou následovat velmi nepříjemné problémy.
I když zaměstnanec v pracovní neschopnosti chce dobrovolně pracovat, je lépe mu nevyhovět
Pokud je zaměstnanec z rozhodnutí lékaře uznán dočasně práce neschopným, jde o závažnou situaci, která má zákoníkem práce a zákonem o nemocenském pojištění stanovena specifická pravidla. Dle pravidel se v dané situaci musí chovat, jak práce neschopný zaměstnanec, tak i jeho zaměstnavatel.
Zaměstnavatel zde má samozřejmě povinnosti plynoucí z § 191 a 192 zákoníku práce související s omluvou nepřítomnosti zaměstnance na pracovišti a poskytováním náhrady mzdy. Pokud zaměstnanec v prvních 14 dnech trvání pracovní neschopnosti závažně poruší režim práce neschopného, dává zákon zaměstnavateli právo náhradu mzdy zaměstnanci snížit nebo neposkytnout. A je zde i právo zaměstnavatele v prvních 14 dnech trvání neschopnosti kontrolovat zaměstnance, zda režim pracovní neschopnosti neporušuje. Kromě těchto záležitostí si zaměstnavatel musí hlídat i další situaci, která může při pracovní neschopnosti zaměstnanců nastat a velmi snadno z ní může vzniknout závažná nepříjemnost vedoucí často až do soudní síně.
Jedná se o záležitost, kdy zaměstnanec, který se nachází v režimu lékařem stanovené dočasné pracovní neschopnosti, dobrovolně přijde do práce a chce či dokonce začne konat svoji práci. Popsaná záležitost může být velmi nebezpečná a zaměstnavatel by v daném případě měl být velmi obezřetný. Je nutné zde myslet nejen na povinnost zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví zaměstnanců při práci, ale právě i na to, že je zaměstnanec oficiálně ve stavu, kdy není z rozhodnutí lékaře schopen dočasně vykonávat svoji práci.
Pokud uvedená situace nastane je nejlepším řešením zaměstnance nenásilně přesvědčit, aby od záměru konat práci při pracovní neschopnosti ustoupil. Pokud zaměstnanec neustoupí, nese zaměstnavatel na svých bedrech samozřejmě vysoké riziko ohrožení zdraví nejen dotčeného zaměstnance, ale případně i dalších pracovníků. Současně si zaměstnavatel musí být vědom i toho, že zaměstnanec v uvedeném stavu není povinen práci konat a dokončit, ani v případě, že ji dobrovolně ze svého rozhodnutí konat začal.
Pracovní neschopnost pokračuje, pokud není ukončena zákonem uznaným způsobem
Výše uvedené řádky jednoznačně napovídají, že pokud zaměstnavatel nechá pracovat zaměstnance, který se nachází v pracovní neschopnosti, vstupuje do značného rizika porušení zákonů nejen z hlediska ochrany zdraví. I když zaměstnanec přijde do práce ze své vůle a dobrovolně začne konat svoji práci dle pokynů zaměstnavatele, nemusí svoji práci dokončit a zaměstnavatel nemá právo dokončení práce v popsané situaci požadovat, právě proto se zaměstnanec nachází v pracovní neschopnosti. Ze zákona totiž platí, že pracovní neschopnost trvá, pokud není zákonným způsobem ukončena. O ukončení pracovní neschopnosti může rozhodnout jedině lékař nebo v krajním případě po přezkoumání příslušná okresní správa sociálního zabezpečení, pokud se ukáže, že důvody dočasné pracovní neschopnosti nebyly nebo již pominuly.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informací