Pracovní posudek a jeho vydání a náležitosti
Pracovní posudek hodnotí jedince a jeho pracovní výkon kvalifikaci a schopnosti. Jde o úřední dokument, který musí být napsán podle zákonem stanovených pravidel, jenž mu určuje zákoník práce.
Vydání pracovního posudku na žádost zaměstnance je povinností zaměstnavatele
Při skončení pracovněprávního vztahu je zaměstnavatel povinen vydat zaměstnanci potvrzení o zaměstnání, a pokud o to zaměstnanec požádá i pracovní posudek. Pracovní posudek, o který zaměstnanec požádal, musí být vydán do patnácti dnů od žádosti. Z hlediska taktiky není však pro zaměstnance dobré žádat o uvedený dokument dříve než dva měsíce před ukončením pracovního poměru, protože podle zákoníku práce § 314 není zaměstnavatel povinen vydat zaměstnanci pracovní posudek dříve než v době dvou měsíců před skončením daného poměru.
Co je vlastně pracovní posudek
Pracovní posudek je jedna nebo i více listin, na kterých je obsaženo pracovní hodnocení zaměstnance jeho schopnosti, kvalifikace vztah k práci a může obsahovat i další skutečnosti, které mají bezprostřední souvislost s výkonem práce a pracovními vztahy. Na straně druhé zákon říká, že pracovní posudek nesmí obsahovat skutečnosti a informace, které s výkonem práce bezprostředně nesouvisí.
Při sestavování posudku si musí zaměstnavatel dávat pozor, aby hodnotil zaměstnance co nejvýstižněji, avšak bez osobních emocí. Pracovní posudek musí poskytnout ucelenou představu o vztahu zaměstnance k práci i jeho schopnostech, ale nemá za úkol doporučovat nebo být návodem pro vztahy a spolupráci s posuzovaným zaměstnancem.
Zaměstnanec má právo, pokud s informacemi v pracovním posudku nesouhlasí, žádat zaměstnavatele o úpravu informací v dané listině. V případě, že dojde ke střetu názorů a zaměstnanec se na úpravě pracovního posudku se zaměstnavatelem nedohodne, má zaměstnanec právo žádat o pomoc soud a prostřednictvím žaloby, žádat zaměstnavatele, aby daný posudek opravil.
Pracovní posudek musí být vydán, i když už pracovní poměr skončil
Zákoník práce nestanoví žádnou jednoznačnou lhůtu, do kdy může zaměstnanec žádat o vydání pracovního posudku. O pracovní posudek tak může zaměstnanec požádat i po skončení pracovního poměru a zaměstnavatel má povinnost tento posudek vydat.
Podobné články
Co znamená nemocenské pojištění?
Nemocenské pojištění představuje základní pilíř sociálního zabezpečení v České republice, který je navržen…
Více informacíNemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíLhůta pro oznámení přeshraničních plateb do centrálního systému končí 30 dubna 2024
Pro poskytovatele platebních služeb, kterých se dotýká povinnost oznámit přeshraniční platby do Centrálního…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informací