Pracovní posudky nesmí obsahovat informace, které nesouvisí se vztahem a výkonem práce
Napsat zaměstnanci správně pracovní posudek nemusí být pro zaměstnavatele vůbec snadné. I uvedená písemnost má totiž svá pravidla nastavená zákonem a zaměstnavatel si musí dávat velký pozor, aby dokument byl napsán objektivně avšak bez emocí. Tato písemnost bývá totiž velmi často předmětem nepříjemností mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem a nejednou končí u soudu.
Při psaní pracovního posudku je nutné pečlivě volit slova, dávat pozor na zákon a vystihnout pouze pracovní vztah zaměstnance
I když to tak nevypadá je psaní pracovního posudku pro zaměstnavatele velmi odpovědná záležitost a je důležité dávat si velký pozor na chybné formulace či emotivní vyjádření.
Pracovní posudek nikdy nesmí obsahovat údaje ze soukromí zaměstnance, údaje o zdravotním stavu a podobné záležitosti. Pracovní posudek ukazuje na schopnosti a pracovní dovednosti zaměstnance a jeho postoj a přístup k práci. Hodnocení pracovníka musí být korektní, pravdivé a vyjadřovat také všechny povinnosti a funkce, které zaměstnanec zastával.
Co v pracovním posudku nesmí chybět
Pro pracovní posudek zaměstnance zákon sice nestanoví přísnou a jednotnou formu a zaměstnavatel si obecnou podobu písemnosti může koncipovat mírně podle svého, ale na straně druhé, se uvedený dokument neobejde bez nutných náležitostí, bez nichž by neplnil svoji funkci.
V posudku musí být na prvním místě uvedeno jméno příjmení a adresa posuzovaného zaměstnance. Vlastní zpráva o zaměstnanci musí uvádět, jak dlouho zaměstnanec u hodnotícího zaměstnavatele pracoval, jakou pracovní pozici a případné funkce vykonával, jakých kvalifikací dosáhl, jaký má vztah k práci z hlediska pracovní odpovědnosti. Je důležité vyzdvihnout klady a zmínit i případné zápory, ale pouze z pracovního hlediska.
Na konci každého pracovního posudku nesmí chybět vlastnoruční podpis zaměstnavatele a taktéž i vlastnoruční podpis posuzovaného zaměstnance, který vyjadřuje, že s posudkem souhlasí.
Jako příloha k posudku se přikládají doklady o dosažené kvalifikaci a nejrůznější certifikáty, pokud k osobě zaměstnance takováto dokumentace je.
Pracovní posudek na zaměstnance má mít písemnou formu. Posouzení pracovního vztahu zaměstnance může být vyjádřeno také ústně či telefonicky i bez souhlasu zaměstnance, ale pak se nejedná o pracovní posudek jako takový a je opět potřeba dávat si velký pozor, aby byly podávány jen informace, která se týkají pracovních schopností a vztahu k práci.
Pracovní posudek se vydává na žádost zaměstnance
Pracovní posudek je zaměstnavatel povinen vydat vždy na žádost zaměstnance do 15 dnů od podání žádosti.
Pozor pracovní posudek není totéž co potvrzení o zaměstnání
Pracovní posudek a potvrzení o zaměstnání jsou dvě různé písemnosti, které nelze zaměňovat a obsah nesmí být totožný.
Potvrzení o zaměstnání nesmí obsahovat hodnotící informace na zaměstnance, Tyto informace mohou být právě jen v pracovním posudku. Potvrzení o zaměstnání má pouze dokládat skutečnost, že dotyčný zaměstnanec byl v určité době na konkrétním pracovišti zaměstnán.
Podobné články
Nahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíPovinnosti zaměstnavatele při kontrole ze zdravotní pojišťovny
V každé firmě, bez ohledu na velikost či obor působení, se občas objeví moment, kdy se musí vyrovnat s úřední…
Více informací