Pracovní trh se bude v roce 2019 vyvíjet a zaměstnanci i zaměstnavatelé se musí přizpůsobovat změnám
Pracovní trh je živým organismem, kde dochází a bude docházet k nejrůznějším změnám v dlouhodobém i kratším horizontu i v roce 2019 a zaměstnavatelé i zaměstnanci musí zvládat přizpůsobení a dělat vše pro udržení rovnováhy.
Zaměstnanost už nebude stoupat, tlak na výkon může sílit, pracovníci z ciziny budou potřeba stále
Podle personalistů, mzdových odborníků, Hospodářské komory ČR i psychologů nebude rok 2019, v oblasti trhu práce, v žádném případě rokem klidně postupujícím v zajetých kolejích, ale věci budou přesně naopak a zaměstnavatelé i zaměstnanci se budou muset dále přizpůsobovat vývoji a potřebám doby.
Růst zaměstnanosti a mezd není nekonečný a je třeba počítat s tím, že i tyto aspekty mají svůj vrchol a křivka vývoje začne v daných segmentech stagnovat a může se v některých oborech začít otáčet i směrem dolů, což znamená, že se bude měnit struktura růstu mezd a v některých oborech může přibýt nezaměstnaných a jinde se budou pracovníci dále urputně hledat.
Předběžné odborné analýzy vývoje pro rok 2019 počítají sice s dalším růstem mezd, ale na rozdíl od předchozího vývoje budou více stoupat platy lidí na vyšších pozicích a o něco méně řadovým pracovníkům. Situace bude ovšem velmi individuální a bude ji ovlivňovat aktuální i dlouhodobý vývoj ve firmě, Strategie, kterou se firma řídí, problematika kraje a spousta dalších aspektů. Zaměstnanci se zkrátka nesmí ohledně své pozice příliš usadit v dolíku jistoty své pozice a zaměstnavatelé nesmí usnout na vavřínech.
Zaměstnanci budou muset možná odvádět stejné množství a stejně kvalitní práci za kratší dobu. Uvažuje se o postupném zkracování a zefektivnění pracovní doby. Výhledově by se pracovní doba měla zkrátit na 37,5 hodiny týdně. V oborech, kde je to možné má více lidí naději že bude moci pracovat z domova. O práci se ani v letošním roce nebudou muset bát kvalifikovaní zámečníci, elektrikáři, svářeči a další techničtí pracovníci, jejichž nedostatek trvá. Ztráty práce se nemusí bát ani odborníci na elektroniku či pracovníci ve službách zvláště pokud disponují i alespoň minimální jazykovou vybaveností.
O změně v přístupu k zaměstnání by měli začít přemýšlet lidé s nízkou kvalifikací
Uvedený vývoj neznamená, že půjdeme z vysoké zaměstnanosti k velké nezaměstnanosti. Vývoj bude spíše stagnující a bude záležet na situaci jednotlivých regionů v zemi, hospodářském vývoji země jako celku i mezinárodních souvislostech typu brexitu a podobných. Uplatnění se bude hůře hledat obecně lidem s nízkou kvalifikací, jejichž práci mohou převzít stroje a kteří se nebudou ochotni a schopni učit novým věcem, vrátní, někteří administrativní pracovníci, různé pomocné síly atd. Jedinci se snahou o změnu v přístupu k zaměstnání a vzdělávání najdou své místo i v konkurenci technologie a robotů.
Zaměstnavatelé se budou muset více věnovat motivaci a podpoře zaměstnanců
Jak je uvedeno výše nejeden důležitý úkol čeká v souvislosti s vývojem na trhu práce i zaměstnavatele. Uvedený úkol není novinkou, a přesto si bude žádat stále více sil. Daným úkolem je udržení si kvalitních zaměstnanců současných i získávání nových posil. Kvalitní pracovní zázemí s možností relaxace a stravování přímo na pracovišti jsou sice lákadlem, ale zdaleka už nestačí a musí se kombinovat s dalšími benefity, aby pracovníka udržely. Stále více je třeba myslet na skloubení práce s rodinou, časem odpočinku a péčí o zdraví zaměstnanců. Přizpůsobená pracovní doba, delší dovolená, vstřícnost v době nemoci, relaxační pobyty zaměstnanců s rodinami, příspěvky na zdravotní péči, to vše dnes zaměstnance přitahuje.
Syndromu vyhoření se musí postavit zaměstnavatelé i zaměstnanci ruku v ruce
Tvrdou realitou, proti které je dnes potřeba aktivně a společnými silami zaměstnanců i zaměstnavatelů bojovat je syndrom vyhoření. Uvedený problém už zdaleka není strašákem psychologických odborníků, ale vyskytuje se stále častěji v realitě všech profesí a působí ty nejzásadnější problémy. Čím náročnější je práce, tím více musí být prostoru pro odpočinek a relaxaci. Přetížený pracovník může být velkým rizikem pro firmu, společnost i sebe samého a naopak odpočatá a stále motivovaná síla táhne firmu vpřed.
Vyladění práce a odpočinku není záležitost snadná a na nastavení vyváženosti a prolnutí musí spolupracovat zaměstnavatelé se zaměstnanci ruku v ruce.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíPovinnosti zaměstnavatele při kontrole ze zdravotní pojišťovny
V každé firmě, bez ohledu na velikost či obor působení, se občas objeví moment, kdy se musí vyrovnat s úřední…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informací