Předkupní právo u nemovitostí je v roce 2018 zpět a může pěkně potrápit
V občanském zákoníku je od 1. 1. 2018 znovu zaveden systém předkupního práva pro spoluvlastníky nemovitostí. Při prodeji nemovitosti však může dané ustanovení komplikovat život prodávajícím, kupujícím, bankám a případně i dalším zainteresovaným.
Prodejci nemovitosti ve spoluvlastnictví musí myslet na předkupní právo spoluvlastníků
Do konce roku 2017 bylo možné při spoluvlastnictví nemovitosti prodat svůj vlastnický podíl komukoli bez souhlasu a přednostního nabízení dalším spoluvlastníkům. Od 1. 1. 2018 je vše jinak a spoluvlastníků je nutno se nejen ptát, ale myslet na jejich předkupní právo.
Institut předkupního práva spoluvlastníků k nemovité věci vstoupil znovu do občanského zákoníku a nabyl účinnosti od 1. 1. 2018. Uvedená skutečnost znamená pro vlastníka podílu, který chce svůj podíl prodat, povinnost přednostně nabídnout svůj díl k nákupu ostatním spoluvlastníkům takzvaným předkupníkům.
Pokud mají spoluvlastníci nemovitosti mezi sebou korektní vztahy, může jim institut předkupního práva pomoci, jenže pokud vztahy mezi spoluvlastníky nejsou ideální, může předkupní právo spoluvlastníka proces prodeje hodně zkomplikovat a přidělat vrásky, prodávajícím, kupujícím i bankám.
Spoluvlastníkům je třeba nabízet až po podpisu smlouvy s kupujícím
Velký problém při prodeji spoluvlastnického podílu může nastat prodávajícímu ve chvíli, kdy se spoluvlastníci budou rozhodovat pomalu, budou nekontaktní, budou dodržovat lhůtu tří měsíců od obdržení nabídky předkupního práva, kterou jim nová úprava zákona poskytuje a budou zpomalovat proces mezi prodávajícím a kupujícím, kde už bude podepsaná kupní smlouva.
Podle nové právní úpravy musí celý proces prodeje proběhnout tak, že spoluvlastník, který chce svůj podíl prodat, si musí nejprve najít kupujícího a uzavřít s ním kupní smlouvu a až teprve poté musí být písemně nabídnuto překupní právo spoluvlastníkům nemovitosti. Prodávající tudíž povinně posílá spoluvlastníkům nabídku předkupního práva, které ze zákona mají a současně s tím jim posílá kopii uzavřené kupní smlouvy a informace o prodeji. Uvedené informace musí být spoluvlastníkům odeslány písemnou formou a běžnou poštou.
Následně má obeslaný spoluvlastník s předkupním právem výše uvedenou lhůtu tří měsíců, kdy může předkupní právo uplatnit a prodávající i kupující musí čekat na jeho vyjádření. Pokud předkupník svého předkupního práva využije a uhradí kupní cenu. Smlouva s předchozím kupujícím, která byla před tím uzavřena, zaniká. Zájemce o koupi si bude muset nejen hledat jiný objekt, ale navíc ještě rušit předjednaný úvěr, což rozhodně neudělá radost bankám.
I nebytových prostorů, pozemků a garáží se týká předkupní právo
Při prodeji spoluvlastnického podílu je nutné si uvědomit, že zákonitosti předkupního práva se vztahují i na nebytové prostory, sklepní kóje, garáže a parkovací stání či příjezdové cesty. Zde mohou při větším počtu spoluvlastníků vzniknout značné problémy a je potřeba v případě prodeje podílu mít vztahy se všemi spoluvlastníky náležitě právně ošetřeny.
Předkupní právo a osoba blízká
Jedinou výjimkou, kdy se prodávající při řešení spoluvlastnického podílu nemusí ohlížet na předkupní právo spoluvlastníků je situace, kdy je podíl převáděn na osoby blízké v přímé linii, tj. děti, rodiče, sourozenci, partneři. Při převodu podílu na osobu blízkou neplatí předkupní právo ostatních spoluvlastníků.
Podobné články
Nahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíRychlejší ukončení pracovního poměru, delší zkušební doba a další novinky v zákoníku práce
V brzké době se očekává, že v zákoníku práce dojde k řadě významných změn, které se dotknou nejen procesu…
Více informací