Přeložit zaměstnance na práci do jiného místa je možné ale jen s jeho souhlasem a řádnou smlouvou
Převedení zaměstnance na jinou práci není nikdy jednoduchým úkolem pro zaměstnance ani pro zaměstnavatele. Pokud je nutno k takovému kroku přistoupit. Zaměstnavatel by jej měl vždy řádně promyslet a ve všech případech se držet především ustanovení zákona a pracovní smlouvy. Zvláštní pozornost je pak nutno věnovat přeložení zaměstnance na práci do jiného místa práce.
Pozor mezi převedením a přeložením zaměstnance je podstatný rozdíl
V rámci zaměstnavatelsko-zaměstnaneckých poměrů a pracovních vztahů může dojít k mnoha závažným situacím předvídatelným a ještě častěji nepředvídatelným, které je potřeba řešit jednoznačně, ale ne ukvapeně podle svého nejlepšího vědomí a svědomí vždy však podle platného zákona a v souladu s ním. Velmi složitou a citlivou otázkou, která často vede až k nepříjemným tahanicím a nezřídka i soudním sporům, bývá převedení zaměstnance na jinou práci či dokonce jeho přeložení na práci do jiného místa. Zde je potřeba znát jako zaměstnavatel velmi pečlivě literu zákona a mít dobře koncipované pracovní smlouvy od samého počátku. Mezi převedením zaměstnance na jinou práci a jeho případným přeložením na práci do jiného místa je velmi zásadní rozdíl v souhlasu zaměstnance.
Převést zaměstnance na jiný druh práce zaměstnavatel může a v některých případech dokonce musí i když by s tím zaměstnavatel nesouhlasil. Samozřejmě zákoník práce jasně stanoví kdy zaměstnanec musí být převeden na jinou práci. Je to ve chvílích, kdy si to vyžaduje zaměstnancův zdravotní stav a i odborný pracovně lékařský posudek dokládá, že další výkon stávající práce by ohrozil zdraví nebo život zaměstnance případně i dalších osob, v případě těhotenství zaměstnankyně, kdy by setrvání u stávající práce mohlo ohrozit zdraví matky nebo dítěte, nebo jestliže je to potřeba na základě pravomocného rozhodnutí soudu nebo jiného správního orgánu.
Při převedení zaměstnance na jinou práci musí zaměstnavatel dbát zejména na to, aby nová práce odpovídala jeho zdravotnímu stavu, schopnostem i kvalifikaci.
Převedení na jinou práci musí zaměstnavatel se zaměstnancem vždy projednat, osvětlit mu důvod převedení pokud není jasně daný viz výše a dobu trvání převedení. Pokud se takovým převedením mění ustanovení pracovní smlouvy, tedy mění se druh práce je nutno to patřičně písemně ošetřit. Při dočasném převedení vydat zaměstnanci potvrzení z jakého důvodu k převedení dochází a jak dlouho bude trvat. Pokud by došlo k trvalému převedení s patřičným souhlasem zaměstnance. Pak je nutno o tom vytvořit dodatek k pracovní smlouvě.
Pokud má zaměstnanec pocit, že převedením na jinou práci došlo k poškození jeho práv. Může se samozřejmě proti převedení soudně bránit žalobou a může se domáhat i náhrady mzdy jako ušlého výdělku, vzniklého jako následek toho, že mu zaměstnavatel nepřiděloval práci jakou ve smlouvě stanovil. Na straně druhé i zaměstnanec musí své jednání a důvody proč odmítne převedení na jinou práci dobře promyslet. Pokud totiž zaměstnanec odmítne bez závažných důvodů nově přidělenou práci. Zaměstnavatel ze zákona zaměstnanci nebude hradit celý ušlý zisk, kterého mohl nabídnutým převedením dosáhnout ale jen jeho nezbytnou část.
U přeložení zaměstnance do jiného místa práce je souhlas nezbytnou nutností
Jak vidíme převedení na jinou práci respektive jiný druh práce se v nutných případech obejde i bez souhlasu zaměstnance nebo může být s jeho nesouhlasem. U přeložení zaměstnance do jiného místa to znamená změnu místa výkonu práce a zde už je situace složitější. Určující je ustanovení pracovní smlouvy a bez souhlasu zaměstnance se úkon neobejde ani obejít nesmí.
Zákoník práce stanoví jednoznačně že, „přeložit zaměstnance k výkonu práce do jiného místa než bylo ujednáno v pracovní smlouvě je možné jen s jeho souhlasem a pouze v rámci zaměstnavatele pokud to je nezbytně nutné.“ Znamená to že pokud má zaměstnanec ve smlouvě uvedeno, že místem výkonu jeho práce bude Brno, nemůže být bez svého souhlasu přeložen na práci třeba v Ostravě. Může být ale přeložen třeba na jinou pobočku firmy v Brně to ustanovení smlouvy odpovídá, do jiného města však bez souhlasu přeložen být nesmí, to by bylo jejím porušením i porušením zákona.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informací