Přesčasy či brigády se mohou odehrávat i v nouzovém stavu, ale vždy je třeba znát a dodržovat příslušná pravidla zákona
Nouzový stav je v každém případě vždy záležitost netypická omezující občany v běžném jednání. Každý jedinec musí v takové situaci ještě více věnovat pozornost tomu, co říká k dané situaci zákon, aby věděl, co dělat smí a čeho je nutné se vyvarovat. Vše uvedené samozřejmě platí i v současném nouzovém stavu kvůli Koronaviru a i v této době je důležité mít jasno v otázce možnosti třeba přesčasů či přivýdělku brigádou.
Pravidla nařízení práce přesčas či čerpání dovolené jsou i v nouzovém stavu stejná jako jindy, ale je třeba je přesně sladit s aktuální situací
K nařízení konání práce přesčas může docházet i v době nouzového stavu zákon podmínky tohoto způsobu práce nijak nemění proti době, kdy nouzový stav není. V období nouzového stavu může být práce přesčas mnohem potřebnější a ze zákona opodstatněnější než v době běžné. Je však nutné jednat vždy i s přizpůsobením k aktuálnímu stavu věci.
I v nouzovém stavu však musí zaměstnavatel, který zaměstnancům nařizuje práci přesčas dodržovat ustanovení zákoníku práce, které stanoví, kdy může k takovému nařízení dojít a co musí být dodrženo.
I v nouzovém stavu platí zásadní ustanovení pro práci přesčas dle § 93 a 93a zákoníku práce o práci přesčas a práci přesčas u zdravotníků. Platí, že práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů. Tato práce přesčas pak nesmí činit více než 8 hodin týdně a 150 hodin v kalendářním roce. Specifické jsou v daném ohledu podmínky pro přesčasy zdravotníků.
Práci přesčas nesmí ani v případě nouzového stavu vykonávat mladiství zaměstnanci ani těhotné zaměstnankyně a nesmí být nařizována ani zaměstnankyním či zaměstnancům, kteří pečují o dítě do jednoho roku věku. Vždy je nutné při nařizování práce přesčas dbát i na nutnou dobu odpočinku a odměnu za tuto práci. Odměna za práci přesčas musí být vždy doplněna příplatkem ve výši nejméně 25 procent průměrného výdělku.
Zaměstnanec naopak k dané situaci musí vědět, že nařízenou práci přesčas, když je pro ni zákonný důvod a jsou splněny podmínky zákona, nesmí odmítnout. Zvláště citlivá je daná záležitost právě ve stavu nouze, kdy odmítnout danou práci je možné skutečně jen z výše uvedených důvodů nedosažení věku, těhotenství a péče o nejmenší děti, či z prokazatelných vážných důvodů zdravotních.
Obdobné je to i s nařízením čerpání dovolené
Stejně jako si výjimečná situace může vyžádat nařízení práce přesčas, může si žádat i třeba nařízení hromadného čerpání dovolené. Opět podle zákoníku práce ve výjimečných případech, kdy je nutné přerušit chod podniku a zastavit výrobu zaměstnavatel hromadné čerpání dovolené nařídit může, ale musí to zaměstnancům oznámit nejméně čtrnáct dnů dopředu. Uvedená lhůta může být kratší, ale jen se souhlasem zaměstnanců, kterých se opatření týká.
Přivydělat si v nouzovém stavu lze, ale jinou činností než je zaměstnání nebo s jednoznačným souhlasem zaměstnavatele
Přivýdělek v nouzovém stavu zakázán není, ale opět má taková situace zákonem stanovená pravidla, kterými je nutné se řídit. Přivydělávat si v dané situaci je možné na některou z dohod konaných mimo pracovní poměr nebo třeba jako OSVČ na vedlejší činnost. Zaměstnanci s přivýdělkem na dohody si musí dát pozor, o jaký typ činnosti se jedná. Pokud si chce zaměstnanec přivydělávat stejnou činností, kterou vykonává u svého zaměstnavatele, musí mít písemný souhlas tohoto zaměstnavatele s daným přivýdělkem. Pokud jde o jinou činnost, souhlas zaměstnavatele potřeba není.
Pozor na přivýdělek při neschopence či ošetřovném
Zaměstnanec, který si chce přivydělat, musí myslet na to, že s neschopenkou si přivydělávat nesmí, protože by se jednalo o porušení režimu práce neschopného zaměstnance. Při čerpání ošetřovného si zaměstnanec prakticky přivydělávat také nemůže, pokud chce dávku ošetřovného skutečně čerpat. Za dny, kdy má zaměstnanec příjem z přivýdělku mu současně nemůže náležet ošetřovné.
Podobné články
Úprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíSmluvní vztahy je důležité nastavovat s pružností na změnu sazeb DPH
Ve světě ekonomiky a obchodních transakcí je důležité mít na paměti, že legislativa se neustále vyvíjí…
Více informacíNovela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informací