Při uzavírání pracovního poměru je nutné stále dávat pozor na souběh funkcí
Jak se nezaplést do problematiky souběhu funkcí a přitom se naplno věnovat práci v obchodní společnosti hned na několika úrovních? Danou otázkou se i dnes zabývá mnoho pracovníků na vedoucích pozicích.
Souběh funkcí znamená
O souběh funkcí se jedná, když člen statutárního orgánu určité firmy má ve stejné firmě uzavřen i pracovní poměr. Jde o situaci, kdy je jedinec ve stejné časové rovině aktivní na vedoucí pozici a ještě další pozici ve společnosti. Souběh některých činností si ze zákona nepřekáží, ale v jiných případech se vyplatí být i dnes po nejrůznějších měnících rozhodnutích soudů, při uzavírání pracovních poměrů opatrní.
Není souběh jako souběh. Pravý souběh funkcí byl nepřípustný, nepravý souběh nevadil
Jak už to v životě často bývá, některé záležitosti si překážejí a jiné fungují v naprostém souladu a vztahu prospěšném. Pokud se v dobách nedávných dostal před soud případ platnosti či neplatnosti smluv při souběhu funkcí, bylo zásadní, zda se z pohledu paragrafů jednalo o pravý či nepravý souběh funkcí. Pokud se jednalo o pravý souběh funkcí, šlo o věc nepřípustnou a pracovní poměr či dohody o činnosti mimo pracovní poměr byly vždy neplatné. Když šlo o nepravý souběh funkcí platnosti pracovních smluv či dohod nic nebránilo.
Pravý souběh funkcí nastává v případě, když se smlouva o výkonu vedoucí funkce překrývá s další pracovní smlouvou na výkon vedoucí pozice třeba funkce jednatele a funkce generálního ředitele. Uvedené k sobě zkrátka nešlo a smlouvy byly z rozhodnutí soudu prohlášeny vždy za neplatné.
Nepravý souběh funkcí naopak nikdy nepřekážel. Jedná se o situaci, kdy například jednatel má u téže společnosti kromě smlouvy o výkonu funkce jednatele uzavřen ještě pracovní poměr či dohodu a pracuje na zaměstnanecké pozici třeba jako IT technik, účetní atd.
Nejvyšší soud v roce 2018 rozhodl, že ani dvě smlouvy v pozici pravého souběhu funkcí nejsou neplatné, ale nedoporučují se
V dubnu roku 2018 vyslovil Nejvyšší soud ČR rozhodnutí č. 31 Cdo 4831/2017, které se považovalo za zásadní v dané problematice, protože bylo řečeno, že smlouva o výkonu vedoucí funkce a další smlouva o výkonu manažerské funkce si v platnosti nepřekážejí a tudíž jsou i při takovémto pravém souběhu funkcí smlouvy platné.
I přes uvedené soudní rozhodnutí však většina právníků i dnes doporučuje se na pole souběhu funkcí raději příliš nepouštět a souběhu funkcí se vyhnout, vytvářením pracovních pozic tak, aby i při kombinaci funkcí šlo o zcela odlišné pozice s odlišnou náplní.
Podobné články
Rychlejší ukončení pracovního poměru, delší zkušební doba a další novinky v zákoníku práce
V brzké době se očekává, že v zákoníku práce dojde k řadě významných změn, které se dotknou nejen procesu…
Více informacíNovela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informacíNa dítě druha nebo družky daňové zvýhodnění uplatnit nelze ani v roce 2024
V posledních letech se stalo měsíční daňové zvýhodnění na dítě klíčovým nástrojem, který pomáhá čelit…
Více informacíZkušební doba může být maximálně polovinou sjednaného pracovního vztahu
Proces nastavení zkušební doby představuje pro zaměstnavatele činnost, která vyžaduje maximální pozornost…
Více informací