Přihlášení na úřad přes bankovní identitu by mělo být v roce 2021 snadné, ale reálně snadné být ještě nemusí, proces přípravy na zpřístupnění dané služby v jednotlivých bankách stále ještě probíhá
Od počátku letošního roku by mělo být pro občana zase o něco snazší a pohodlnější komunikovat s úřady elektronicky prostřednictvím takzvaného Portálu občana. Přihlášení do tohoto portálu už by mělo jít úplně stejně jako přihlášení do internetového bankovnictví, tedy shodné přihlašovací údaje by měly stačit k obojímu. Avšak realita zase trochu pokulhává za předpoklady a přihlášení zatím snadné být nemusí, protože totiž stále ještě probíhá nezbytný proces plánovaného ověřování klientů bank, bez něhož se přihlašování bankovní identitou na úřad neobejde.
Přihlášení na úřad jednoduše přes bankovní identitu si žádá technicko-administrativní přípravu bank na daný systém a tato příprava ještě není hotova všude
Jak je řečeno výše k mnohému vyřizování záležitostí jedince na úřadech by letos už mělo stačit jen zařízení s připojením k internetu a aktivní internetové bankovnictví. Přihlášení na úřad přes bankovní identitu, tedy přes stejné údaje, které občan používá v internetovém bankovnictví, už by mělo být v roce 2021 rychlé a snadné u většiny větších bank. Klienti České spořitelny či ČSOB by měli mít možnost danou službu využívat naplno již od prvních lednových dnů roku 2021. Ostatní banky slibují uvedenou novinku spustit co nejrychleji během první poloviny roku.
Jenže, jak naznačuje podmiňovací způsob ve výše uvedených řádcích, reálně není rychlé spojení s úřady, tak bleskové, jak se slibovalo. Nejeden občan, který se pokoušel a pokouší v těchto dnech službu využít a připojit se na Portál občana se dočká zamítnutí přístupu a hlášení, že u dané služby probíhá zatím zkušební provoz pouze pro vybrané uživatele a někde ani to ne. Jak se tedy věci mají?
Klíčové pro to, aby mohla banka uvedenou službu klientům poskytovat je že, musí mít jednak akreditaci neboli povolení státu, že může tuto službu poskytovat a následně musí toto poskytování vyřešit ve svém technickém systému, což si přece jen nějaký čas žádá. Prvními vlaštovkami, které se na uvedené podmínky začaly připravovat již v roce 2020 a mají z tohoto roku už i platnou akreditaci jsou právě Česká spořitelna a ČSOB a Komerční banka, Ostatní banky teprve na akreditaci čekají. I když však banka vše potřebné má musí následně ze strany státu dojít k ověření všech klientů, kteří užívají internetové bankovnictví a používají bankovní identitu dané banky.
Jak potvrdili zainteresovaní pracovníci České spořitelny, i ČSOB tento ověřovací proces státu se zpozdil a neproběhl ještě u všech klientů. Klienti, kterým již ověření proběhlo, už službu používají a ostatní čekají, až bude proces automaticky splněn i u nich. Údaje klienta z bankovní identity se porovnávají s jeho údaji v ostatních základních registrech občanských průkazů, řidičáků či cestovních pasů.
Zprávu, že klient má možnost službu používat, dostane přímo v internetovém bankovnictví
Uvedený proces jednoho ověření trvá přibližně 2,4 vteřiny. Banky však mají velké počty klientů. U ČSOB se například jedná o 1,7 milionu klientů, kteří musí být ověřeni. O tom, že ověření již proběhlo, dostane klient automaticky zprávu v internetovém bankovnictví.
Podle ministerstva vnitra proces probíhá podle plánu a zpožděn ze strany státu není
Podle ministerstva vnitra, do jehož kompetence Portál občana spadá, uvedený proces ověřování ze strany státu probíhá zcela podle plánu, tak jak má a zpožděn není. Banky jsou velká společenství s velkým počtem klientů, a proto je nutné počítat s tím, že si proces nějaký čas vyžádá, ale brzy by měl být dokončen.
K některým úkonům ohledně komunikace s úřady bankovní ověření bankovní identitou stále nestačí
Používání bankovní identity pro styk s úřady bude i nadále zatím nepovinné a nadále půjde jen o jednu z možností. Jedinec si i nadále bude moci vybrat jiný způsob prokázání identity třeba pomocí elektronické občanky a zůstane mu také možnost dojít na úřad a vyřídit si záležitost přímo. Některé věci stále ještě ani přes Portál občana s fungující bankovní identitou vyřídit zřejmě hned tak nepůjde. Třeba kvůli výměně řidičského průkazu nebo zápisu do katastru nemovitostí se na úřad zatím bude muset. Více zde.
Podobné články
Za nepodání přiznání elektronicky hrozí pokuta někdy až v desítkách tisíc korun
V roce 2024 musí všichni podnikatelé vzít na vědomí, že povinnost podávat daňové přiznání k dani z příjmů…
Více informacíSměrnice NIS2 ukládá firmám i úřadům ostřeji střežit kyberbezpečnost již v roce 2024
Manažery větších firem s počtem zaměstnanců přesahujícím padesátku a ročním obratem v přepočtu kolem 10…
Více informacíElektronicky uzavírané pracovní smlouvy bude třeba zasílat na jiný než pracovní mail zaměstnance
Dlouho připravovaná a tolik diskutovaná novela zákoníku práce má na sobě konečně podpis prezidenta, takže může…
Více informacíPokud má poplatník více datových schránek je jedno, z které přiznání podá
Někteří daňoví poplatníci, kteří mají více datových schránek a současně od roku 2023 také povinnost podávat…
Více informací