Příjem plateb v hotovosti má svá pravidla určená zákonem
Nejste velkým příznivcem bezhotovostního placení a raději vše řešíte platbou v hotovosti? Pak byste měli vědět, že uvedený způsob úhrady má zákonem nastavená omezení a limity. I když potřebou finanční částku budete mít hotovostně u sebe nebude ji moci příjemce při překročení limitu akceptovat a stejně budete muset přistoupit k platbě bezhotovostní.
Maximum 270 000 Kč v jednom dni jednomu příjemci platby od jednoho plátce
Omezení hotovostních plateb v naší zemi upravuje zákon č.254/2004 Sb, který byl však v loňském roce změněn dalším zákonem č. 261/2014 Sb. Změna zákona nastavuje nové podmínky, které musí respektovat jak příjemce platby tak plátce.
Nejpodstatnější novinkou je snížení limitu částky, která může být přijata v hotovostní formě od jednoho plátce jedním příjemcem v průběhu téhož kalendářního dne v české případně i cizí měně.
Limit pro jednodenní poskytnutou a druhou stranou přijatou hotovostní platbu je od loňského roku 270 000 Kč místo předchozích 350 000 Kč.
Pokud částka, kterou potřebujete uhradit uvedený limit již překračuje nezbývá Vám nic jiného než provést platbu bezhotovostně. To znamená poukázat finanční prostředky na účet příjemce prostřednictvím peněžního ústavu. Příjemce totiž ze zákona nesmí přijmout hotovostní platbu překračující uvedený limit. Platby v cizí měně se přepočítávají platným kursem české koruny.
Důležité je vědět, že za platbu v hotovosti se podle nové úpravy zákona považuje i poskytnutí půjčky nebo daru předáním peněžních prostředků poskytovatele příjemci.
Za porušení zákona hrozí pokuta 500 000 nebo i 5 000 000 Kč
Kdo by nerespektoval zákon a platil hotovostně nad uvedený limit nebo přijímal takovou platbu překračující uvedený limit riskuje nemalou pokutu. Jestliže zákon uvedeným protiprávním jednáním poruší fyzická osoba nepodnikající. Vystavuje se pokutě 500 000 Kč. Právnická osoba nebo fyzická osoba podnikající může být za uvedené jednání postižena pokutou ve výši až 5 000 000 Kč.
Pokud si nejste jisti jak postupovat v otázkách hotovostních i bezhotovostních plateb. Poradí vám každá dobrá účetní.
Podobné články
Daň z nemovitosti se ze zahraničí složenkou zaplatit nedá
V letošním roce, stejně jako každý předešlý, nastal čas, kdy Finanční správa České republiky započala…
Více informacíKolik se platí na nemocenské pojištění?
V souvislosti s nemocenským pojištěním, které je nezbytnou součástí sociálního zabezpečení v České republice,…
Více informacíCo znamená nemocenské pojištění?
Nemocenské pojištění představuje základní pilíř sociálního zabezpečení v České republice, který je navržen…
Více informacíDaň z nemovitosti je nejsnazší zaplatit přes QR kód a internetové bankovnictví
Finanční správa České republiky rozesílat dokumenty k platbě daně z nemovitých věcí. Údaje k platbě…
Více informací