Příležitostné příjmy a daňová povinnost
Jste podnikavý domácí kutil, zahradničíte, včelaříte nebo občas vypomůžete sousedům a náhodný příjem vám vylepší rozpočet? Je dobré vědět, kdy v takových případech máte příjmy nahodilé, osvobozené od daně a v jakých případech vás již povinnost nemine a bude potřeba podat daňové přiznání.
Tenká linie mezi příležitostnou čiností a podnikáním
Základem je určit, kdy jde o příležitostnou činnost a kdy se již jedná o podnikání, protože tím rozlišíme o jaký příjem jde. Rozlišení není ale úplně snadné. Podnikání je definováno dosti jednoznačně. Za podnikání se považuje soustavně, samostatně a na vlastní odpovědnost prováděná činnost, vykonávaná za účelem dosažení zisku.
Jednoznačný výčet aktivit či stanovení toho, co vše patří do příležitostných činností stanoven není. Do přležitostných činností se řadí jednorázové činnosti a služby na které nemáme živnostenské oprávnění, pracovní smlouvu nebo dohodu o provedení práce. Patří sem příležitostný prodej přebytků z pěstitelské nebo chovatelské a včelařské činnosti, příležitostný pronájem movitých věcí (zapůjčení nářadí, auta a podobné). Výpomoc sousedům při stavbě úklidu a podobně. Patří sem třeba i jednorázově poskytnuté a zaplacené poradenství. Jak vidíme příležitostných činností je celá řada.
Pokud je činnost nahodilá-jednorázová lze tedy mluvit o činnosti příležitostné a příjmy z ní posuzovat dle § 6 až 9 zákona o daních z příjmů.
Jestliže se však činnost opakuje v pravidelných intervalech, třeba každý rok v letní sezóně už nejde o činnost nesoustavnou a bude k ní potřeba živnostenské oprávnění.
Pozor při prodeji kosmetiky nebo vlastních výrobků
Pozor u prodeje vlastnoručně vyrobených výrobků na internetu nebo při podomním prodeji kosmetiky. Jakmile je prodej opakován nejméně dvakrát jedná se o činnost soustavnou a je k ní potřeba živnostenské oprávnění. Prodejce už je v takovém případě brán jako OSVČ a jeho příjmy jsou příjmy z podnikání dle § 7 zákona o daních z příjmů a je potřeba splnit daňové povinnosti. V této souvislosti je nutné u takovýchto příjmů pamatovat i na odvody sociálního a zdravotního pojištění, platí od roku 2014.
Příjmy od daně osvobozené a hranice limitu
Příjmy z nahodilých jednorázových činností jsou v souladu s § 10 odstavcem 3 zákona o daních z příjmů osvobozeny od daně. Musí být však splněna podmínka, že roční výše příjmu nebo příjmů nesmí přesáhnout limit 30 000 Kč za rok 2014. Příjmů z příležitostných činností, příležitostného pronájmu nebo zemědělských činností může mít občan několik ročně, ale aby byly osvobozeny od daně, nesmí dojít k překročení uvedeného limitu.
Limit pro osvobození příjmů se v roce 2014 zvýšil z 20 000 na 30 000 Kč ročně. Pokud v souhrnu příjmů dojde k překročení limitu je třeba podat daňové přiznání a celé příjmy do něho zahrnout. Je zde samozřejmě možnost uplatnit v takovém případě i příslušné výdaje.
Příležitostné příjmy nelze rozdělit
Pokud výše příležitostných příjmů přesáhne hranici 30 000 Kč ročně je nutné částku zdanit jako celek, Nelze ji, v rámci zachování osvobození od daně, rozdělit ani v případě manželů. Musí být podáno daňové přiznání.
Příjmy včelařů
Pokud má chovatel včel ve zdaňovacím období i více než 60 včelstev, ale jeho roční příjmy z této chovatelské činnosti nepřekročily 30 000 Kč patří mezi příjmy osvobozené a do daňového přiznání se zahrnovat nebudou. Pokud je částka překročena, daňové přiznání podáno být musí a od příjmu pak ale lze odečíst paušální výdaje ve výši 80% z příjmů.
Podobné články
Co znamená nemocenské pojištění?
Nemocenské pojištění představuje základní pilíř sociálního zabezpečení v České republice, který je navržen…
Více informacíLhůta pro oznámení přeshraničních plateb do centrálního systému končí 30 dubna 2024
Pro poskytovatele platebních služeb, kterých se dotýká povinnost oznámit přeshraniční platby do Centrálního…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíWeb Hospodářské komory poradí s elektronickým podáním přiznání
Jak se blíží, konec dubna roku 2024, u nejednoho podnikatele stoupá nervozita. Zbývá totiž již jen několik málo dní…
Více informací