Příplatek k nemocenské při karanténě či onemocnění Covidem by zaměstnanci měli dostávat snad již od března
Zaměstnanci, kteří budou v karanténě či přímo onemocní nemocí Covid-19, dostanou snad již od března příplatek k nemocenské. Věc již schválila vláda a předala ji k projednávání poslancům. Očekává se, že projednávání této záležitosti bude rychlé a k příjemcům se daný příspěvek začne dostávat již od příštího měsíce tedy od března 2021.
Příspěvek k nemocenské kvůli Covidu má být až 370 Kč na den by měl být už od března a bude mít samozřejmě podmínky, za nichž se bude vyplácet
Více peněz v rámci nemocenské při karanténě i již prokázaném onemocnění Covid-19 včera schválila vláda. Uvedený krok má motivovat občany, aby s onemocněním koronavirem zůstávali na nemocenské a nahlašovali kontakty, aby boj se zákeřnou pandemií mohl být účinnější než dosud. V současnosti dostávají zaměstnanci, kteří skončí v karanténě nebo jsou přímo nemocní uvedenou nemocí jen 60 procent redukovaného výdělku, což způsobuje, že se s epidemií velmi nesnadno bojuje, protože lidé chodí s nemocí do zaměstnání a nehlásí, s kým se setkali.
Navýšení nemocenské o příspěvek až 370 Kč má projít legislativním procesem co nejrychleji, aby jej nemocní a lidé v karanténě mohli dostávat již od března 2021. Příspěvek budou stejně jako běžnou náhradu mzdy v nemoci vyplácet zaměstnavatelé a stát jim následně ihned kompenzuje tyto zvýšené náklady formou odpočtů z odvodů.
Příspěvek se k nemocným začne dostávat nejdříve od března a zatím byla tato podpora schválena pouze do konce května 2021.
Vyplácení této pomoci bude mít samozřejmě své podmínky, které mají bránit zneužívání. Příspěvek se k nemocenské bude vyplácet po dobu maximálně 10 dnů lidem s potvrzenou karanténou či přímo už s průběhem nemoci. U osob s velmi nízkými příjmy bude příspěvek nastaven tak, aby celkově s náhradou mzdy nepřesáhl 90 procent průměrného výdělku. U nikoho by pak nemocenská s daným příspěvkem neměla přerůst předchozí výdělek.
Při onemocnění do pěti dnů po návratu ze zahraničí dostane nemocný příspěvek jedině, pokud doloží, že v zahraničí vykonával pracovní cestu.
Podnikatelé na uvedený příspěvek mít nárok nebudou, ale měl by jim pomáhat zvýšený kompenzační bonus
Závěrem samozřejmě vyvstává otázka. Jak to bude s daným příspěvkem v případě podnikatelů? Podnikatelé samozřejmě uvedený příspěvek mít nebudou, ani když si dobrovolně platí nemocenské pojištění. Příspěvek je součástí náhrady mzdy, kterou v prvních čtrnácti dnech nemoci vyplácí zaměstnavatelé svým zaměstnancům. Podnikatelé dostávají podporu v nemoci nejdříve až po uplynutí uvedených prvních čtrnácti dnů a vyplácí ji ČSSZ.
Zcela bez pomoci by nemocní podnikatelé také zůstat neměli. Pomoci by jim měl nově zvýšený kompenzační bonus. Uvedená podpora pro OSVČ má být navýšena na 1000 Kč na den místo současných 500 Kč.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíZa neodevzdání přehledu zdravotní pojišťovně hrozí pravděpodobné pojistné
Pro mnoho osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) se blíží termín, kdy je nutné odevzdat povinné přehledy…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informacíNárok na klasické ošetřovné od roku 2025 budou mít OSVČ i zaměstnanci na dohody s pojistným
Od roku 2025 se chystá významná změna v systému nemocenského pojištění v České republice, která má značný…
Více informací