Příspěvek na bydlení by měl být od října 2022 znovu vyšší kvůli zvýšení normativních nákladů
Nejrůznější vyplácené příspěvky a podpory, které pomáhají lidem se současnou tíživou ekonomickou situací, mění svoji výši v posledním roce mimořádně již několikrát a příspěvku na bydlení se to týká taktéž. Uvedený příspěvek by se měl nově zvýšit od října a na účtech by se uvedená změna měla objevit od listopadu, pokud se ještě v září stihne tato změna legislativně projednat. Pokud by se projednání nestihlo, zvýšení přijde později.
Příspěvek na bydlení je nutné co nejdříve na podzim znovu zvýšit a s ním i normativní náklady na bydlení, protože náklady na bydlení nadprůměrně stále rostou
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka předložil tento týden vládě návrh, jak je nutné upravit výši normativních nákladů na bydlení a na základě toho zvýšit i dávku příspěvku na bydlení, aby tyto náklady byly zvládnutelné pro domácnosti i jednotlivce s nízkými příjmy.
Příspěvek na bydlení je sociální dávka poskytovaná státem osobě/rodině, která je ohrožena výší nákladů, které musí vydat za potřeby související s bydlením, protože kvůli nízkým příjmům hrozí, že uvedené náklady na základní životní potřeby související s bydlením přestane zvládat.
Nárok na příspěvek na bydlení osobě či rodině vzniká, pokud náklady na bydlení překročí, čili spolknou z čistých příjmů žadatele více než 30 a na území Prahy 35 procent každý měsíc.
Rozhodujícím činitelem pro to v jaké výši má být žadateli příspěvek poskytnut je vždy státem určená normativní výše nákladů na bydlení. Normativní náklady na bydlení jsou průměrné náklady stanovené podle velikosti obce, v níž žadatel žije a počtu členů domácnosti. Jedná se o náklady, za nájemné, energie i služby spojené s bydlením. Normativní náklady jsou propočítány na průměrnou spotřebu služeb a energií a přiměřenou velikost bytu pro počet osob v daném bytě trvale bydlících a žádajících o danou podporu. Je tedy jasné, že uvedenou veličinu normativních nákladů je nutné upravovat čili zvyšovat spolu s rostoucí cenou nájmů a hlavně energií, aby příspěvek mohl sloužit svému účelu a pomáhat s dosažením na přiměřené potřeby bydlení, když na něj příjem osoby či rodiny nestačí.
Na příspěvek na bydlení mají nárok při nízkých příjmech nejen lidé žijící v bytech nájemních či v podnájemním bydlení, ale i lidé žijící v bytech družstevních či bytech užívaných na základě služebnosti a i vlastníci nemovitostí mohou mít na tuto dávku nárok.
To, že v současné době prudce stoupajících cen energií i inflace je nutné tyto normativní náklady znovu zvýšit nejspíš od října, aby pomohly zvládnout zejména vysoké náklady za energie v nadcházejícím zimním období.
Normativní náklady je nutné upravit zejména kvůli jednočlenným a dvoučlenným domácnostem, pro které je současná výše zvláště nedostačující
Neustále prudce rostoucí ceny energií samozřejmě komplikují zvládání i běžných výdajů všem, ale skupinou nejvíce zasaženou jsou jednočlenné a dvoučlenné domácnosti, kterým je nutné normativní náklady navýšit nejvíce. Navyšovat se samozřejmě bude i u domácností s vyšším počtem členů, ale pro uvedenou skupinu jsou dosavadní normativní náklady velmi nízké a navýšení je klíčové.
Po výše uvedeném říjnovém navýšení by se měla částka normativních nákladů pro jednočlenné a dvoučlenné domácnosti žijící v nájmu či podnájmu zvednout o 4500 Kč. Pro vícečlenné domácnosti se mají normativní náklady na bydlení zvednout o 2500 Kč. Normativní náklady pro jednu osobu žijící v nájmu či podnájmu v Praze by nově měly být na celkové částce 14 621 Kč a normativní měsíční náklady pro jednu osobu v nájmu či podnájmu v malé obci s počtem do 9999 obyvatel by měly nově být na částce 11 246. Do stanovení uvedených nákladů lze nyní zohlednit nejen aktuální ceny energií, ale i odhad toho, jak budou růst.
Podobné články
Daňové zvýhodnění na více dětí by mohlo být vyšší až o 25 procent
V současné době rodinám s větším počtem dětí svítá naděje, že by jim daňové zvýhodnění na děti mohlo…
Více informacíVelké změny v sociálních dávkách s podporou pracovní snahy od roku 2025
V současné době se Ministerstvo práce a sociálních věcí intenzivně věnuje přípravě zásadní reformy v oblasti…
Více informacíSociální pojištění v roce 2024 musí navýšit ti, kdo platí minimum a stejně tak OSVČ s vyšším ročním ziskem
Je potvrzeno, že od roku 2024 dojde k povinnému zvýšení příspěvků na sociální pojištění pro samostatně…
Více informacíVyšší rodičovský příspěvek od roku 2024 a snazší komunikace s ÚP ČR
Poslanci před několika dny schválili novelu zákona o státní sociální podpoře, která konečně zrealizuje dlouho…
Více informací