Příspěvek na dovolenou může dostat i zaměstnanec pracující na zkrácený úvazek či dohodu
Příspěvek na dovolenou zaměstnance může mít velmi silnou motivační roli v pracovním procesu, ale kromě toho má i další kladné stránky pro všechny zaměstnance i zaměstnavatele.
Udělení příspěvku na dovolenou je v kompetenci zaměstnavatele
Příspěvkem na dovolenou zaměstnavatel nad rámec standardního odměňování oceňuje pracovní výkon zaměstnance a motivuje jej k další činnosti. Rozhodnutí zda a komu uvedený příspěvek udělí je zcela na rozhodnutí zaměstnavatele. Při udělení uvedeného bonusu však musí zaměstnavatel postupovat vždy tak, aby sladil čerpání takového příspěvku s chodem podniku tak, aby to nebylo na úkor ostatních zaměstnanců. Příspěvek může být poskytnut všem zaměstnancům, ať už pracují na běžný či zkrácený pracovní poměr nebo na dohody. Daný příspěvek může zaměstnavatel poskytnout též rodinným příslušníkům zaměstnance. Uvedená odměna může být poskytnuta i zaměstnanci jehož pracovní poměr končí či bezprostředně skončil.
V roce 2018 leze zaměstnanci přispět na dovolenou maximálně částkou 20 000 Kč
Příspěvek na dovolenou je limitovanou částkou. Limit daného bonusu se oproti předchozím letům nemění a daný příspěvek v roce 2018 může být poskytnut jednomu zaměstnanci maximálně ve výši 20 000 Kč za rok. Uvedená částka může být poskytnuta najednou nebo po částech. Zaměstnanec může tedy dostat třeba část příspěvku na letní dovolenou a část na zimní.
Aby byl příspěvek výhodný pro obě strany, musí mít formu nepeněžního plnění
Jak je řečeno již v úvodu článku popisovaná odměna zaměstnanci může přinést prospěch i samotnému zaměstnavateli v podobě daňové úlevy. Pokud má příspěvek uvedeným způsobem fungovat, musí být z něho zaměstnanci dovolená proplacena zpětně na základě faktur doložených zaměstnancem. Když jsou splněny uvedené podmínky, zaměstnavatel odvede z poskytnutého příspěvku pouze 19 procentní daň z příjmu a žádné jiné daňové povinnosti nemá. Pokud by zaměstnavatel tento příspěvek přidal zaměstnanci peněžní formou jako odměnu ke mzdě, musel by jej běžně zdanit i s odvodem zdravotního a sociálního pojištění. Zaměstnanec uvedenou odměnu nedaní.
Podobné články
Nahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíPovinnosti zaměstnavatele při kontrole ze zdravotní pojišťovny
V každé firmě, bez ohledu na velikost či obor působení, se občas objeví moment, kdy se musí vyrovnat s úřední…
Více informacíJak požádat o podporu od státu při insolvenci zaměstnavatele?
Pro zaměstnance, kteří čelí nepříjemné situaci, kdy jejich zaměstnavatel kvůli finančním potížím přestal…
Více informacíStát i v roce 2024 poskytne o něco více peněz za zaměstnavatele v insolvenci
Když se zaměstnavatel dostane do situace insolvence a není schopen svým zaměstnancům vyplácet mzdy nebo platy, mohou…
Více informací