Příspěvek pro podnikatele z Pětadvacítky po obnovení podnikání a s ním související otázky
Pomoc s restartem podnikání po uvolnění vládních omezení kvůli Koronaviru potřebují podnikatelé i po znovuotevření provozoven. Ministerstvo financí už potvrdilo, že OSVČ mohou nadále žádat o kompenzační bonus takzvanou Pětadvacítku. Dokonce mohou o tuto pomoc žádat i nové skupiny OSVČ, kteří dříve nemohli, třeba podnikatelé, kteří jsou současně zaměstnáni jako pedagogové. Podnikatelé však mají k pokračování podpory stále řadu otázek.
Pomoc pro podnikatele z takzvané Pětadvacítky zůstává dokonce v rozšířené formě až do 8. června. A co v souvislosti s ní je nejčastěji středem zájmu?
Jak je naznačeno již v úvodu, i když se zákazy spojené s opatřeními ohledně zamezení šíření Koronaviru postupně stále více uvolňují, podnikatelé nadále mají zájem o finanční pomoc, která alespoň trochu pomůže s kompenzací ztrát a obnovením podnikání. Právě k uvedeným účelům slouží podpora ve formě kompenzačního bonusu pro OSVČ neboli takzvaná pětadvacítka, o níž mohli podnikatelé požádat už za období od 12. března do 30 dubna. Možnost dané podpory se však nezastavila ani s příchodem května a bude pokračovat až do 8. června 2020.
Tato podpora pro podnikatele znamená možnost v uvedeném období čerpat příspěvek až 500 Kč na den kvůli těžkostem v podnikání způsobeným právě z důvodů pandemie. Ministerstvo financí už také potvrdilo, že v nynější druhé vlně se možnost čerpání této podpory dokonce rozšíří a na pomoc dosáhnou i OSVČ, kteří v předchozí době nárok neměli. Nově už mohou o tuto pomoc žádat i podnikatelé, kteří jsou současně zaměstnáni jako pedagogové. A stejná podpora se schvaluje i pro OSVČ pobírající odměnu pěstouna či OSVČ, kteří dobrovolně pracují v pečovatelských službách.
O uvedenou podporu lze žádat i zpětně a mohou si tak znovu zkusit požádat i podnikatelé, kteří na ni dříve nedosáhli. O popsanou podporu si podnikatel může požádat i v případě, že čerpá ošetřovné pro OSVČ. Žádat může i osoba, která při podnikání současně pracuje na některou z dohod konaných mimo pracovní poměr, pokud jde o dohodu s výdělkem do zákonného limitu, kde není povinná účast na nemocenském pojištění.
Nadále platí také to, že daného příspěvku se netýkají daně a nepodléhá exekuci
Zásadní podmínky pro možnost získání příspěvku zůstávají kromě uvedeného rozšíření stejné. Stejná je i forma žádosti, ale je třeba období květen až červen podat novou žádost. Není tedy možné vše vyřídit jednou žádostí podanou už v březnu či dubnu.
Nadále však platí, že uvedená podpora se nedaní a neovlivňuje ani nárok na uplatnění daňových slev za rok 2020 a současně podpora nepodléhá exekuci.
Ohledně prvního období lze žádat do 29. června a pro druhé období se může žádost podat až do 7. srpna 2020
Ani váhavější podnikatelé, kteří o podání žádosti o uvedenou podporu teprve uvažují, ještě nezmeškali příležitost. Žádost za období březen a duben je možné podávat až do 29. června 2020. Žádost za období května a začátku června je možné podávat ještě v srpnu 2020. Více zde.
Podobné články
Web Hospodářské komory poradí s elektronickým podáním přiznání
Jak se blíží, konec dubna roku 2024, u nejednoho podnikatele stoupá nervozita. Zbývá totiž již jen několik málo dní…
Více informacíStát i v roce 2024 poskytne o něco více peněz za zaměstnavatele v insolvenci
Když se zaměstnavatel dostane do situace insolvence a není schopen svým zaměstnancům vyplácet mzdy nebo platy, mohou…
Více informacíZa nepodání přiznání elektronicky hrozí pokuta někdy až v desítkách tisíc korun
V roce 2024 musí všichni podnikatelé vzít na vědomí, že povinnost podávat daňové přiznání k dani z příjmů…
Více informacíPodnikatelé už mohou žádat o podporu na elektromobil a dobíjecí stanici
V pondělí 18. března 2024 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) přijalo první žádosti podnikatelů o podporu…
Více informací