Přiznání k dani z nemovitých věcí 2022 je lépe podávat i konzultovat elektronicky
Přiznání k dani z nemovitých věcí, dříve přiznání k dani z nemovitosti je jednou z prvních povinností přicházejících hned v prvním měsíci nového roku a platí to také v roce 2022. Vzhledem ke stále trvající nepříznivé epidemické situaci doporučuje Finanční správa všem vlastníkům nemovitostí, kterých se uvedená povinnost v roce 2022 týká, aby záležitost řešili co nejvíce elektronickou a telefonickou cestou a osobně na úřad nechodili.
Přiznání k dani z nemovitých věcí v roce 2022 je třeba podat do 31. ledna 2022
Jak je řečeno v úvodu článku přiznání k dani z nemovitosti respektive k dani z nemovitých věcí je třeba splnit hned během prvního měsíce v roce, pokud se tato povinnost poplatníka pro daný rok týká. Jedná se o povinnost, kterou nemají všichni poplatníci každý rok, ale týká se jen těch, kdo se nově stali vlastníky nemovitostí či pozemků nebo v předešlém roce provedli u již vlastněné nemovitosti zásadní změny a úpravy, které změnily dosavadní charakter stavby či pozemku a byly zaznamenány v katastru nemovitostí.
Daň z nemovitých věcí je daní, která se ze zákona platí takzvaně dopředu, tedy stanovuje se vždy dle stavu k 1. lednu příslušného kalendářního roku po nabytí či změnách u nemovitosti. Přiznání k dani u konkrétní nemovitosti se podává vždy pouze jednou, pokud v roce předchozím došlo k některé z popsaných změn.
V roce 2022 musí uvedené přiznání podat všichni noví vlastníci, kteří se stali vlastníky nebo provedli zásadní změny u nemovitosti v roce 2021. Pokud poplatník uvedenou povinnost v roce 2022 má, musí splnit a přiznání k dani podat nejpozději do 31. ledna 2022.
Podání i případné poradenství je také v roce 2022 lépe řešit na dálku
Panující aktuální epidemická situace ohledně nemoci Covid-19 stále příliš nepřeje osobním kontaktům, a pokud je možné situaci řešit na dálku je lépe volit cestu elektronického a telefonního kontaktu.
Přiznání k dani z nemovitosti se podává na finanční úřad, v jehož územním obvodu se nemovitost nachází a je nejlépe to udělat elektronicky a nechodit na úřad osobně. Pokud si poplatník neví s konkrétním přiznáním rady, doporučuje Finanční správa telefonicky kontaktovat právě finanční úřad, v jehož územním obvodu se nachází daná nemovitost a kde k danému účelu proškolení zaměstnanci poplatníkovi poradí. Podle informací Finanční správy fungují od 3. ledna 2022 na finančních úřadech k danému účelu zřízené telefonické poradenské infolinky.
Odpovědi na nejčastější dotazy ohledně podání přiznání k uvedené dani a všech s tím souvisejících záležitostí je možné najít také na webu Finanční správy. I v roce 2022 je zde samozřejmě možnost odeslat přiznání na finanční úřad poštou, a pokud je to nezbytné, zůstává i možnost osobního doručení. Pokud poplatník zvolí osobní doručení, je dobré se předem informovat o aktuálních podmínkách fungování úřadu. Více zde.
Na platbu daně z nemovitostí je čas do května a u některých poplatníků ještě déle
Platba daně z nemovitosti není přímo svázána s podáním přiznání. Čas pro uvedenou platbu nastává všem vlastníkům až v květnu a pokud jde o vysokou částku nad 5000 Kč je možné si povinnost rozdělit do dvou splátek a druhou část splátky zaplatit do konce listopadu.
Pokud je částka k platbě vypočítána na 5000 nebo méně, musí být i v roce 2022 zaplacena do 31. května 2022. Když bude částka vyšší, je možné zaplatit do konce května pouze polovinu z částky a zbytek zaplatit do konce listopadu 2022.
Výjimka zde platí pro chovatele ryb a zemědělce, tito poplatníci musí mít celou daň zaplacenu nejpozději do 31. srpna 2022.
Podobné články
Kolik se platí daň z nemovitosti 2024?
Rok 2024 přinesl pro majitele nemovitostí zásadní změnu v podobě zvýšení daní, které bylo implementováno…
Více informacíDaň z nemovitosti se ze zahraničí složenkou zaplatit nedá
V letošním roce, stejně jako každý předešlý, nastal čas, kdy Finanční správa České republiky započala…
Více informacíKolik se platí na nemocenské pojištění?
V souvislosti s nemocenským pojištěním, které je nezbytnou součástí sociálního zabezpečení v České republice,…
Více informacíCo znamená nemocenské pojištění?
Nemocenské pojištění představuje základní pilíř sociálního zabezpečení v České republice, který je navržen…
Více informací