Přiznání k DPH nelze podat přes datové schránky, protože má velký formát
Od roku 2015 musí každý podnikatel, který má aktivní datovou schránku komunikovat se správcem daně elektronicky, prostřednictvím právě uvedené schránky. Jenže jak dostát své povinnosti a učinit podání k DPH elektronicky, když systém selhává a podání prostřednictvím datové schránky není možné? Ukažme si kudy z problému ven.
Chyba se může nastat i při využití komunikačních technologií
Bez pomoci komunikačních a informačních technologií už si život nedokážeme představit. Mají nám pomáhat vnést do věcí řád zpřehlednit je a urychlit. Toto vše je potřebné i k řádnému, efektivnímu a spravedlivému výběru daní, proto byla do návrhu zákona vložena povinnost, že i všichni plátci DPH budou muset přiznání i kontrolní hlášení k této dani provádět pouze elektronicky. Toto podání musí být učiněno ve formátu a struktuře, který stanoví správce daně tak, aby údaje mohly být elektronicky zpracovány. Jenže právě zde náhle vznikl problém. Paragraf 71 Daňového řádu sice stanoví možnost podání přes datové schránky, ale realita je opačná. Přiznání je ve stanovené struktuře příliš velké a datová schránka jej nepojme správným způsobem.
I datová schránka má své slabiny
Přiznání k DPH nelze podat přes datové schránky, protože má velký formát. Velikost podání přesahuje limit 10 MB a to brání správnému podání systémem datové schránky, uvádí v důvodové zprávě ministerstva financí. Datové schránky však mají podle ministerstva i další drobné nedostatky, pro které není dobré je z důvodu podání přiznání a kontrolního hlášení k DPH použít. Jejich slabinou je, že nedokáží automaticky vyhledávat chyby a neposkytují tak vysokou ochranu údajů, jaká by byla v uvedeném případě potřeba. Podle ministerstva financí zvýšenou bezpečnost dat je možné zajistit jediným způsobem, a to když podání bude uskutečňováno prostřednictvím společného zařízení správce daně.
Řešení je v daňovém portálu finanční správy
Podání s využitím daňového portálu finanční správy umožní, aby přístup k citlivým údajům měl jen omezený počet prověřených pracovníků dané instituce. Výše zmíněný portál umí zajistit okamžitou zpětnou vazbu, zkontroluje nejen formát, ale i případné chyby a ihned upozorňuje plátce, že něco není v pořádku. Podnikatel může následně rychle chybu napravit a nemusí čekat až ho na chybu upozorní správce daně.
Datové schránky však v tomto procesu nebudou úplně zavrženy. Přes jejich přístupové údaje je možné podání provedené skrz daňový portál finanční správy ověřit.
Podobné články
Správně podané daňové přiznání je jedině to ve správném formátu
I v roce 2024 bude u elektronického podávání daňových přiznání klíčové nejen dodržení stanoveného termínu pro…
Více informacíWeb Hospodářské komory poradí s elektronickým podáním přiznání
Jak se blíží, konec dubna roku 2024, u nejednoho podnikatele stoupá nervozita. Zbývá totiž již jen několik málo dní…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informací