Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Problémy se splácením úvěrů má kvůli koronakrizi stále více podnikatelů, ale situaci je třeba nevzdávat, řešit ji co nejdříve a trvale

Datum článku: 13. 04. 2021

Důsledky a dopady covidu, i podle statistik doléhají na podnikatele stále zákeřnější vahou. Počet firem a živnostníků majících problémy se splácením úvěrů se stále zvyšuje. Rezervy se většině zvláště drobných podnikatelů povážlivě tenčí nebo jsou již vyčerpány. Co v takové situaci dělat? Má smysl se v nekončící nejistotě ještě snažit podnikání zachránit, ale jakým způsobem to provést?

Už od podzimu 2020 se u podnikatelů a firem stále zvětšují problémy se splácením úvěrů. Rezervy, které byly, docházejí a jiné téměř nelze tvořit

Statistiky nemilosrdně ukazují stále větší zkázu, kterou koronakrize působí v podnikání i v domácnostech. Velmi zneklidňující je i fakt, že v podnikání se krize řeší často ještě obtížněji než právě v domácnostech. Stále bolavější záležitostí se v obou segmentech stává splácení úvěrů.

Problémy se začaly zvláště u menších podnikatelů i firem zvětšovat už od podzimu 2020, když s koncem října skončilo moratorium čili odložení a ochrana před problémy se splácením úvěrů. Od uvedené doby jen do konce ledna 2021 vzrostl objem nesplacených úvěrů živnostníků skoro o 40 procent. A se stejným problémem se potýkají i firmy, kde objem nesplacených úvěrů do ledna stoupl o 17 procent a nepříznivá čísla se dále zvedají. Živnostníků, kteří nemají na splácení úvěrů, třeba kvůli stále pokračujícímu zákazu podnikatelské činnosti z důvodu vládních nařízení bylo už ke konci ledna 2021 téměř sedm procent.

Řeč statistik jednoznačně vypovídá o tom, že krizové období se podnikatelům zvládá stále obtížněji a je to i tím, že stále opatrnější jsou v současné situaci i banky, u kterých se zvětšuje neochota k podpoře a vstřícnosti právě vůči živnostníkům. Přitom většina živnostníků i firem se snažila již před pandemií i na jejím začátku myslet na zadní kolečka a velká část OSVČ se snažila vytvářet rezervy, jak jen to šlo. Jenže bohužel všechny rezervy se začnou tenčit, když je osud nedovoluje doplnit, což se zákonitě stalo. Objem vkladů OSVČ u bank se od konce loňského listopadu začal snižovat a na konci ledna 2021 už se zastavil téměř zcela.

Navzdory tomu, že je situace podnikatelů velmi vážná je podle odborníků možné s ní bojovat. Prvním krokem vpřed je se za každou cenu už více nezadlužovat

Nemalá část podnikatelů zvláště drobných živnostníků už neměla na boj se současnou situací sílu a podnikatelskou činnost se rozhodla ukončit, ale z problémů s nesplácením úvěru jim daný krok většinou nepomohl a někde možná situaci paradoxně ještě zhoršil.

Finanční odborníci se většinou shodují na tom, že pokud i v současné tíživé situaci zbývá pro podnikání alespoň nepatrná jiskřička naděje, je důležité na situaci nerezignovat a snažit se za každou cenu zachránit, co se dá.

Prioritním krokem je udělat vše pro to, aby se zastavil nebo přinejmenším alespoň zpomalil další nárůst dluhů. Nejdůležitější v dané situaci je snažit se co nejdříve a neúnavně začít jednat s bankou o možném řešení situace. Aktivně je nutné snažit se banku přesvědčit o vytvoření únosného splátkového kalendáře případně třeba o odkladu splátek.

Druhým krokem podnikatele je ještě precizněji podnikání promyslet, znovu přehodnotit, a pokud to ještě jde přiškrtit výdaje. Stále znovu se soustředit na aktuální možnosti dosažení na nějakou z podpor ze strany státu. Dosažení na tyto podpory sice není nikterak snadné, ale podmínky se neustále mění a přece jen se občas schůdná možnost objeví. Pasivita je v daném případě nejhorší způsob řešení problému. Pomůže naopak i drobná snaha o udržení alespoň symbolického chodu podnikání i při nejvyšším omezení a také udržení vazeb s dodavateli i odběrateli.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Web Hospodářské komory poradí s elektronickým podáním přiznání

Web Hospodářské komory poradí s elektronickým podáním přiznání

Datum článku: 19. 04. 2024

Jak se blíží, konec dubna roku 2024, u nejednoho podnikatele stoupá nervozita. Zbývá totiž již jen několik málo dní…

Více informací
Za nepodání přiznání elektronicky hrozí pokuta někdy až v desítkách tisíc korun

Za nepodání přiznání elektronicky hrozí pokuta někdy až v desítkách tisíc korun

Datum článku: 26. 03. 2024

V roce 2024 musí všichni podnikatelé vzít na vědomí, že povinnost podávat daňové přiznání k dani z příjmů…

Více informací
Neotevření datové schránky je stejné jako nepřebírání doporučené pošty

Neotevření datové schránky je stejné jako nepřebírání doporučené pošty

Datum článku: 25. 03. 2024

Více než 450 tisíc lidí zejména OSVČ dosud neakceptovalo fakt, že mají povinně státem zřízenu datovou schránku,…

Více informací
Z daňových důvodů, je důležité u DIP, příspěvky klientů evidovat odděleně od příspěvků zaměstnavatelů

Z daňových důvodů, je důležité u DIP, příspěvky klientů evidovat odděleně od příspěvků zaměstnavatelů

Datum článku: 11. 03. 2024

Důchodové spoření je téma, které v posledních letech nabývá na aktuálnosti a důležitosti. V tomto kontextu se…

Více informací