Prodej životního pojištění čekají od prosince 2016 velké změny
Od prvního prosince se zpřísní podmínky pro prodej životního pojištění. Uvedené opatření má přinést větší ochranu spotřebiteli a více ohlídat i zlepšit kvalitu práce pojišťovacích poradců.
Základním úkolem životního pojištění je chránit jedince a případně i jeho blízké před nezvládnutelnými dopady těžkých životních situací, které nastávají v důsledku těžkých úrazů, trvalé invalidity nebo dokonce smrti. Kromě tohoto základního úkolu může mít pojištění ještě další funkce. Může být kapitálové pojištění, které kromě pojistné ochrany dává i garantovanou částku pro případ dožití. Investiční životní pojištění nabízí kromě ochrany před rizikem ještě možnost, investovat část pojistného do podílových fondů a zhodnotit tím peníze klienta. Kromě těchto dvou typů životního pojištění jsou ještě i další pojistné možnosti.
Vždy velmi záleží na tom, aby klientovi bylo prodáno pojištění, které skutečně poslouží jeho potřebám. Realita je ovšem mnohdy taková, že klient důvěřující prodejci, uzavře smlouvu, která svůj účel neplní. Prodejci motivovaní provizí, se totiž často snaží prodat za každou cenu a potřeby klienta jdou stranou. Popisovanému jednání, má být ale od 1. prosince 2016 aktivně bráněno.
Provize se zprostředkovatelům smluv budou vyplácet postupně
Novela zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích, která začne platit právě od uvedeného prvního prosince 2016, přinese zásadní změny právě do vyplácení provizí i výpočtů odkupného, to znamená částky, kterou klient dostane v případě zrušení investičního pojištění předčasně.
Prodejci pojistek už nebudou dostávat provize za uzavřené pojistky hned po uzavření smlouvy, ale budou jim vypláceny postupně. Pokud se klient rozhodne zrušit smlouvu dříve, než uplyne pět let od jejího uzavření, prodejce část odměny prostě nedostane. Toto opatření má vést ke zkvalitnění práce prodejců, aby uzavírali smlouvy ku prospěchu klientů. U odkupného si budou pojišťovny moci odečíst pouze poměrnou část nákladů, které jim s uzavřením smlouvy vznikly. Klient by tedy už neměl trpět za to, že se rozhodne smlouvu zrušit, a měl by dostat, vše co mu z pojistky náleží.
Uvedené změny ale nebudou jediné, další přijdou následně s účinností evropské směrnice Solventnost II, která přinese novinky v oblasti řízení rizik a zavede více kontrol dohledových orgánů v pojišťovnách.
Podobné články
Nemocenské pojištění si hradí stále menší počet živnostníků
V posledních letech se stává stále zřetelnějším, že počet živnostníků v České republice, kteří se dobrovolně…
Více informacíNěkteří zaměstnanci i v roce 2024 přiznání k dani povinně podat musí
Také v roce 2024, stále platí pravidlo, že ne všichni zaměstnanci mohou vyřešit své daňové povinnosti…
Více informacíOptimalizaci daně z příjmů v podnikání je nejlépe vyřešit do konce roku 2023
Podnikatelé, kteří usilují o efektivní snížení své daňové povinnosti z příjmů pro rok 2023, mají nyní…
Více informacíDlouhodobé neplacení zdravotního pojištění může znamenat konec podnikání
Neplacení zdravotního pojištění neznamená pro podnikatele jen problém s dluhy či exekucemi. Uvedená záležitost…
Více informací