Prominutí postihů od finančního úřadu někdy možné je, ale vždycky vyjít nemusí
Neplnění povinností vůči finančnímu úřadu vždy znamená pro poplatníka postihy a sankce, které jsou ve většině případů velmi citelné. Když už k nějakému takovému postihu dojde, má samozřejmě provinilec možnost zkusit požádat o prominutí daného postihu. Počítat však najisto s tím, že prominutí vyjde, je velkou chybou.
Promíjení sankcí finančního úřadu je vždy individuální záležitost závislá na mnoha okolnostech
Jak je naznačeno již v úvodu dosáhnout prominutí postihů od finančního úřadu za menší i větší prohřešky nebývá nikdy snadná záležitost. Ať už se jedná o větší či menší provinění, nikdy si nemůže být provinilec jist, že mu bude prominuto. Každý případ je individuální a zároveň podléhá zákonem stanoveným pravidlům, která je nutné respektovat a správce daně z nich musí také vycházet.
Zásadní vždy je, jakého prohřešku se prominutí týká, o jaký druh porušení daňových povinností se jedná. Jiná bude pokuta za to, že subjekt nesprávně spočítal daň či zapomněl podat kontrolní hlášení k DPH a jiným postihem bude hodnocena záležitost, když někdo porušuje daňové a účetní povinnosti opakovaně a vědomě.
Míra a závažnost provinění samozřejmě vždy přímo ovlivňují možnost dosažení na prominutí. Velkou roli zde hraje i minulost provinilce a to zda kde o záležitost ojedinělou či opakovanou.
Většinou je prominutí jen částečné a v některých případech o prominutí sankcí žádat nelze
O prominutí sankcí je nutné vždy a ve všech případech finanční úřad požádat doložit záležitost potřebnými doklady a za žádost zaplatit nutný poplatek. Po uvedeném je nutné se obrnit trpělivostí a čekat, jak bude rozhodnuto. Na rozhodnutí má úřad většinou lhůtu 30 až 60 dnů. Vždy je nutné počítat i s variantou, že žádosti nebude vyhověno.
Pokud se jedná o opakované porušování a neplnění daňových povinností, nespolehlivé plátce daně, pravomocně prokázané spáchání trestného činu daňové povahy, dotační podvody a podobné závažné činy, tak s prominutím počítat c žádném případě nelze.
I pokud je žádost o prominutí vyslyšena, většinou alespoň část pokuty hříšník zaplatit musí. Vždy se posuzují i okolnosti, které vznik nepříjemnosti provázely i příjmová a případně zdravotní situace žadatele o prominutí.
Znovu lze zkoušet štěstí nejdříve až po 60 dnech
Pokud je žádost o prominutí zamítnuta a žadatel má přesto pocit, že právo je na jeho straně a chce za stejnou věc bojovat znovu. Může si opakovanou žádost v téže záležitosti podat nejdříve až po 60 dnech od zamítnutí. Opakovaná žádost musí však obsahovat jiné důvody a skutečnosti než ta předešlá neúspěšná. Více zde.
Podobné články
Co znamená nemocenské pojištění?
Nemocenské pojištění představuje základní pilíř sociálního zabezpečení v České republice, který je navržen…
Více informacíZa neodevzdání přehledu zdravotní pojišťovně hrozí pravděpodobné pojistné
Pro mnoho osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) se blíží termín, kdy je nutné odevzdat povinné přehledy…
Více informacíLhůta pro oznámení přeshraničních plateb do centrálního systému končí 30 dubna 2024
Pro poskytovatele platebních služeb, kterých se dotýká povinnost oznámit přeshraniční platby do Centrálního…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informací