Proplácení prvních dnů nemoci ještě není úplně ztraceno
Někteří již svůj boj o proplácení prvních tří dnů nemoci již vzdali, další se ale vzdát nechtějí a tak se nemocní zaměstnanci přece jen někdy možná opětovného proplácení dočkají. Bude to ale chtít hodně velkou víru a nezdolný optimismus.
Oživovací pokusy za proplácení nemocenské pokračují
Odboráři kují železo dokud je žhavé a jiskry přece jen občas zažehnou malý plamínek. Senátoři po vánočním odpočinku dali novou šanci návrhu na proplácení prvních tří dnů nemocenské státem. A tak to co vypadalo na konci minulého roku jako definitivně ztracené a nad čím již lámali hůl koaliční partneři i samotné ministerstvo práce a sociálních věcí, se znovu opatrně vrací do hry i když nový boj opět nebude jednoduchý.
Senátor Škromach chce nyní ocenit zástupce z řad firem, které při loňských jednáních o uvedené problematice ukazovaly vůli k řešení situace pokud se od státu dočkají snížení povinných odvodů a chce jim odvody dnížit.
Jenže podle návrhu, který je v senátu by toto snížení odvodů mělo být jen velmi nepatrné řádově asi o jedno procento a to se zaměstnavatelům opět nezamlouvá. Zástupci firem s Hospodářskou komorou ČR po boku jednat sice chtějí, ale za podmínky akceptovatelnějšího a koncepčnějšího řešení problému. Proplácení uvedené doby v nemoci je pro ně zkrátka bolavý problém.
Od prvního dne nemoci 60% ne možná 25% licitují zaměstnavatelé
Trnem v oku je již samotná částka z hrubé mzdy kterou by měl v případě úspěchu návrhu zaměstnanec pobírat již od prvního dne pracovní neschopnosti. Jde totiž o stejnou částku, kterou zaměstnanec v současné době dostane až ode dne čtvrtého svého onemocnění, tedy 60% z jejich hrubé mzdy pokrácených redukčními hranicemi. Platí sice, že čím vyšší je plat, tím více se nemocenská krátí. Ale i přes tento fakt se do proplácení nemocenské nechce. Ještě tak možná na 25% v prvních třech dnech nemoci by bylo možné slyšet, ale více ne a mnoho zaměstnavatelů zůstává stále neoblomných.
Argumenty zatvrzelých odpůrců proplácení počátku nemoci zůstávají stejné nadměrné zneužívání nemocenské, pokles pracovní výkonnosti a horší využívání pracovní doby i další nepříznivé vlivy pro firmy.
Brát si kvůli nemoci dovolenou je špatné
Shora zmiňovaní odboráři při obhajobě proplácení nemocenské poukazují na „zneužívání“ dovolené, kterou si zaměstnanci v současné době kvůli nemoci berou a na hazard se zdravím, když chodí nemocný zaměstnanec do práce. Dovolená je podle hlasu odborářů nekompromisně určena k odpočinku a ne k léčení nemocí. Přecházení nebo nesprávné léčení nemoci je však hazardem daleko větším za který firmy a stát mohou nakonec zaplatit více než za proplácení celé nemocenské.
Jak je z uvedených řádků vidět známky života návrhu zde jsou, ale zda se probojuje k plnému vědomí se zatím říci nedá, hned tak to ale určitě nenastane.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informací