Propouštět ze zaměstnání se nejspíš ještě bude, ale na straně druhé v mnoha profesích zaměstnance stále hledají
Koronavirová krize probudila ze spánku strašáka nezaměstnanosti. Po několika letech, kdy naše země měla nezaměstnanost nejnižší, se mnoho lidí začalo o práci opět strachovat, anebo už své místo přišlo. Nejvíce zasažení a v největším strachu jsou zaměstnanci v gastronomii, hotelových službách a lázeňství, zaměstnanci v zábavním ale i automobilovém průmyslu a další propouštění nejspíš podle odborníků ještě přijde. Současně však titíž odborníci uklidňují, že situace není kritická, protože v mnoha profesích mají naopak zaměstnanců stále nedostatek.
S podzimem nejspíše nějaká nezaměstnanost ještě přijde, ale nebude prý kritická
Velká jistota ohledně pracovní pozice, která zde panovala před úderem epidemie, se hned tak nevrátí. S nástupem podzimu, ukončením sezónních prací i vzhledem k tomu, že mnoho podniků po první vlně pandemie teprve chytá dech a pomalu nastupuje vlna druhá, je třeba počítat s tím, že nezaměstnaných přibude. Zatím nelze s určitostí říci, jak to bude s vládními podpůrnými programy zaměstnanosti a podobně. Některé aktivity končí a další plány vláda teprve tvoří.
Na straně druhé nelze říci, že by zaměstnavatelé sahali k propouštění masivně či takový krok plánovali. Většina s propouštěním zaměstnanců vyčkává a spíše sahají k omezování výhod případně snižování platů. Propuštění je pro většinu až to nejkrajnější řešení a sahají po něm zatím spíše menší podniky. Situace se jednoznačně přesně odhadnout nedá, protože pandemii do karet ani odborníci nevidí, ale potvrzují, že zcela dramatický a negativní vývoj se neočekává. V mnoha oborech je navzdory koronaviru po zaměstnancích stále sháňka a je jich nedostatek.
Stále chybí řemeslníci, ajťáci i kvalifikovaní technici či stavební pracovníci se středoškolským či vysokoškolským vzděláním
Větší a velké firmy s dlouhodobějšími zakázkami třeba v oblasti náročnějšího strojírenství či stavebnictví stále mají zájem o nové pracovníky. Poptávku po řemeslnících také pandemie nevytěsnila a stále je obrovská sháňka po instalatérech, elektrikářích, pokrývačích, nástrojařích i třeba vyučených švadlenách. Stále více chybí i odborníci z IT oborů, protože elektronizace všeho možného je v koronaviru stejně žádaná jako desinfekce či roušky.
Bude asi ale ještě více potřeba, aby se lidé i v oblasti zaměstnání snažili se aktivně přizpůsobovat a chtěli se třeba rekvalifikovat a přejít třeba od služeb do farmaceutické oblasti či jinam. Nejhůře se tak jako dosud bude shánět práce lidem bez vzdělání či vyučení a bez praxe.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informacíJak požádat o podporu od státu při insolvenci zaměstnavatele?
Pro zaměstnance, kteří čelí nepříjemné situaci, kdy jejich zaměstnavatel kvůli finančním potížím přestal…
Více informacíStát i v roce 2024 poskytne o něco více peněz za zaměstnavatele v insolvenci
Když se zaměstnavatel dostane do situace insolvence a není schopen svým zaměstnancům vyplácet mzdy nebo platy, mohou…
Více informací