Průměrná hrubá mzda opět meziročně vzrostla na 32 466 Kč, ale růst se zdaleka netýká všech
Statistiky ukazují, že průměrná mzda navzdory zpomalování ekonomiky opět v letošním roce stoupla o více než sedm procent na 32 466 Kč. Jak se tedy věci vlastně mají a co dalšího ohledně mezd očekávat?
Statisticky průměrná hrubá mzda roste, reálně se však peněženky zdaleka nenadouvají k prasknutí
Na straně jedné se objevují informace, že zdatnost naší ekonomiky pomalu polevuje, a že je třeba se připravit na to, že už mzdy neporostou tak rychle jako dosud. Nejčerstvější statistické informace ovšem říkají, že průměrná hrubá mzda letos už zase vzrostla na 32 466 Kč a stále se zrychluje růst mezd učitelům, finančníkům i zdravotníkům a dalším, tak jak to tedy vlastně je?
Mzdová situace není nikdy přímočaře jednoduchá, nikdy nerostou mzdy všem stejně, svou zásadní roli v tom co říkají statistiky a kolik se následně objevuje peněz na účtech i v peněženkách hraje i v současné době inflace a mnoho dalšího.
Mzdy v současné době rychle rostou státním zaměstnancům i třeba zaměstnancům v obchodech, ale ve zpracovatelském průmyslu, stavebnictví či službách je naopak růst mezd mnohdy až podprůměrný. Nejvyšších mezd jako už tradičně dosahují lidé zaměstnaní v peněžnictví bankovnictví a IT sektoru, zde se průměrná mzda pohybuje kolem 59 000 Kč měsíčně. Kolem 50 000 Kč si průměrně vydělají také zaměstnanci ve výrobě energií.
Na opačném nejnižším pólu se naopak nacházejí mzdy pracovníků v administrativě či pohostinství a dalších službách, zde průměrná mzda mnohdy nedosahuje ani 20 000 Kč. A stále a všude platí, že je spousta lidí, kteří navzdory snaze na průměrnou mzdu prostě nedosáhnou.
Rozdíly ohledně výše mezd stále panují i z hlediska krajů. Z daného hlediska vedou průměrné mzdy v Praze a nejnižší jsou v Karlovarském kraji.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informacíJak požádat o podporu od státu při insolvenci zaměstnavatele?
Pro zaměstnance, kteří čelí nepříjemné situaci, kdy jejich zaměstnavatel kvůli finančním potížím přestal…
Více informacíStát i v roce 2024 poskytne o něco více peněz za zaměstnavatele v insolvenci
Když se zaměstnavatel dostane do situace insolvence a není schopen svým zaměstnancům vyplácet mzdy nebo platy, mohou…
Více informací