Registraci na pracovním úřadě rozhodně neházejte za hlavu
Pracovní úřad není jen poskytovatelem podpory v nezaměstnanosti či pomocníkem při hledání práce, pomůže i v dalších záležitostech, které se pojí s obdobím nezaměstnanosti.
Registrace na pracovním úřadě rozhodně není ztrátou času
Vyřizování úředních záležitostí nepatří zrovna do kategorie vyhledávaných a oblíbených činností, ale odkládání uvedeného úkolu na později nebo na dobu neurčitou není dobrým řešením, zvláště pokud se jedná o návštěvu úřadu práce. Odložením návštěvy uvedeného úřadu si občan může zbytečně komplikovat dny příští i vzdálenější budoucnost.
Podpora se hodí a důležité je myslet i na zdravotní pojištění a důchod
Čím dříve se nezaměstnaný zaregistruje na pracovním úřadě, tím rychleji může začít dostávat podporu v nezaměstnanosti, která je nejvyšší v prvních dvou měsících po ztrátě zaměstnání nebo skončení podnikání. Podpora v této první době činí 65 procent z posledního dosahovaného čistého výdělku, poté výše podpory klesá, ale stále je to příliv finančních prostředků.
Do věku padesáti let je možné pobírat podporu nejdéle po dobu pěti měsíců. Od dosažení padesáti let až do věku 55 let je možné pobírat podporu až osm měsíců bez přerušení a po překročení hranice 55 let je možná podpora v nezaměstnanosti až na dobu 11 měsíců.
Podpora v nezaměstnanosti a nabídky práce však nejsou to jediné, proč se vypravit na pracovní úřad. I nezaměstnaný občan, podnikatel po ukončení podnikání, či student po ukončení studia musí mít pravidelně hrazeno zdravotní pojištění a tento úkol za osoby registrované na úřadě práce plní právě uvedená instituce.
Není od věci v uvedené souvislosti myslet také na budoucí starobní důchod, jehož získání se neobejde bez dosažení potřebné doby pojištění a právě registrace na úřadě práce se do uvedené doby alespoň zčásti započítává.
Podobné články
Za neodevzdání přehledu zdravotní pojišťovně hrozí pravděpodobné pojistné
Pro mnoho osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) se blíží termín, kdy je nutné odevzdat povinné přehledy…
Více informacíSouběh více zaměstnaneckých poměrů znamená hlídat zdravotní pojištění
Situace, kdy zaměstnanec má uzavřeno současně více pracovních vztahů u různých zaměstnavatelů, vyžaduje, aby…
Více informacíJaký je rozdíl mezi nemocenským a zdravotním pojištěním?
Rozdíl mezi nemocenským a zdravotním pojištěním je zásadní a jedná se o dva samostatné druhy pojistného se zcela…
Více informacíPodnikání na vedlejší činnost v roce 2024 a zdravotní a sociální pojistné
Je zásadní, aby si každý podnikatel včetně těch, kteří se podnikání věnují jako vedlejší činnosti, udržoval…
Více informací