Řídit se plně zákonem o obchodních korporacích nebo ne?
Mnohé firmy stojí stále ještě před těžkým rozhodnutím a lámou si hlavu, zda je lépe podléhat jen jednomu souboru legislativních nařízení, který obsahuje zákon o obchodních korporacích nebo určení práv a povinností společníků firmy nechat pod živelným působením dvou zákonů, to znamená obchodního zákoníku i nového zákona o obchodních korporacích. Riskovat chaos nebo přijmout novinky? Na řešení dilematu už mnoho času nezbývá.
Kdo se nerozhodne do konce roku, může utopit firmu v problémech
Firma, která neučiní takzvaný generální opt-in, to znamená plně nesladí pravidla svého fungování se zákonem o obchodních korporacích do dvou měsíců, se může od roku 2016 vystavit nepříjemným problémům. V případě vzniklých vnitřních sporů mezi členy společnosti se k řešení situace bude muset použít hledisko a ustanovení dvou zákonů, jako je tomu v současnosti a problémy se již mnohde objevují.
Problémy dvojího posuzování a dvojího právního pohledu na věc už existují, prototože firmy zčásti již podléhají právě zákonu o obchodních korporacích, který je účinný od 1.ledna 2014 a částečně pro ně platí i paragrafy obchodního zákoníku jak tomu bylo dříve. Jak se ukazuje dvojí pohled na řešení jednoho problému situaci neprospívá. Proto je firmám doporučován výše uvedený generální opt-in, který jim zaručí jednodušší situaci v problémech. Rozhodnutí však záleží na firmách samotných, přechod na jednotný systém není nikomu nařizován. Kdo se rozhodne pro podléhání dvojí právní úpravě, zůstane v poloze stejné možnosti vzniku rizikové situace jako dosud.
V čem je plné podřízení se zákonu o obchodních korporacích přínosné
Generální opt-in pomůže zabránit vzniku, kolizních situací u akciových společnosti a společností s ručením omezeným, které mají ve svém čele více společníků a může tedy snáze dojít ke sporům na základě odlišného vnímání situace. Při plném přechodu k zákonu o obchodních korporacích se firma zcela vyváže z omezení, § 196 obchodního zákoníku, které se na ni jinak vztahují. Firma si může více regulovat počet členů představenstva i dozorčí rady a také si stanovit různé druhy akcií. Přizpůsobení ji též zbaví povinnosti tvořit rezervní fond, ale zároveň má možnost vyplácet zálohy a podíly na zisku z titulu mezitimní účetní závěrky.
Přechod má svá pravidla
Přechod od stávajícího systému naplno k zákonu o obchodních korporacích se pochopitelně neobejde bez náležitého postupu. Firma si musí změnit svoji společenskou smlouvu nebo stanovy, to záleží na tom, zda jde o společnost s ručení omezeným či akciovou společnost. Změna musí být projednána a schválena společníky a valnou hromadou a o rozhodnutí musí být veden řádný notářský zápis v obchodním rejstříku.
Celý proces je pochopitelně spojen s určitou zátěží administrativní i finanční, což je příčinou proč menší firmy s přechodem otálejí nebo hodlají setrvat u stávající praxe.
Když vám podnikání dělá starost zkuste www.vedeni-ucetnictvi.cz.
Podobné články
Úprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíSmluvní vztahy je důležité nastavovat s pružností na změnu sazeb DPH
Ve světě ekonomiky a obchodních transakcí je důležité mít na paměti, že legislativa se neustále vyvíjí…
Více informacíNovela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informací