Rozdělení zisku ve společnosti s ručením omezeným má zákonem přesně určený postup a pravidla
Pokud se firmě daří vytvářet zisk je to důkaz jejího správného fungování. Pokud se společnost s ručením omezeným rozhodne, že je na tom, tak dobře, že uvedený zisk či jeho část nemusí vložit do dalšího rozvoje firmy, může za určitých zákonem stanovených pravidel tento zisk rozdělit mezi společníky.
Rozdělení podílu na zisku společnosti s. r. o. se vždy musí dít vždy přesně zákonem předepsanými kroky a žádný z těchto kroků nelze vynechat
Už jeden z dřívějších článků uveřejněných na tomto portálu upozorňuje na to, že výplata podílu na zisku ve společnosti s ručením omezeným rozhodně nemůže probíhat jen, jak si z vlastní vůle určí společníci, případně jak by se jim líbilo, ale má zákonem přesně určená pravidla.
Uvedený zákonem přesně určený postup se však netýká jen samotné výplaty podílu na zisku, ale celého procesu rozdělení zisku společnosti jako takového. Celý proces rozdělení zisku musí, být vždy nejdříve rozhodnut a schválen valnou hromadou a poté se musí postupovat přesně zákonem stanovenými a na sebe navazujícími kroky, aby rozdělení bylo učiněno v souladu s aktuálně patnými zákonnými pravidly a současně s péčí řádného hospodáře.
Než se přistoupí k rozdělování zisku, musí být vždy splněny povinnosti účetní a daňové s tímto úkonem související
Rozdělení podílu na zisku společnosti se nikdy nemůže dít bez předešlého daňového a účetního ošetření této záležitosti. Jaký vůbec bude uvedený podíl na zisku, to musí být vždy určeno řádným zúčtováním a následně musí být výplata podílu na zisku ošetřena také z hlediska daně. Podle ustanovení zákona o obchodních korporacích musí být podíl na zisku společnosti určen vždy a jen na základě provedené řádné či mimořádné účetní závěrky schválené valnou hromadou. Jinými slovy zisk společnosti nelze rozdělit dříve, než proběhne a je schválena uvedená účetní závěrka.
Pokud je účetní závěrka schválena je možné podíl na zisku rozdělit. Pozor k rozdělení zisku musí následně dojít v určitém, zákonem stanoveném období, takže na rozdělení není neomezeně času. Zisk z dané účetní závěrky lze rozdělit jen do konce účetního období následujícího po účetním období, za které byla účetní závěrka stanovena.
Samotné rozdělení zisku musí pak probíhat přesně podle dalších paragrafů a může se také stát, že podíl na zisku nakonec rozdělit nelze
Vždy je však potřeba počítat i s tím, že se rozdělení zisku nemusí podařit, protože valná hromada může rozhodnout i záporně a nemusí rozdělení zisku povolit ze závažných důvodů opět určených zákonem například, pokud se ke dni skončení posledního účetního období zisk sníží pod výši upsaného základního kapitálu.
Obchodní korporace nesmí vyplácet podíl na zisku ve chvíli, kdy by si tím přivodila úpadek.
Valná hromada může také rozhodnout, že se zisk ve společnosti nebude rozdělovat ze závažných důvodů kvůli celkově nejistému vývoji ve společnosti třeba v době krize.
Od 1. 1. 2021 došlo právě u rozdělení zisku společnosti s. r. o. ke změnám některých pravidel
Jak je řečeno výše vždy je nutné při rozdělení zisku společnosti postupovat podle aktuálně platných pravidel zákona a k 1. 1. 2021 právě došlo ke změně některých těchto pravidel.
Změna nastala například ohledně času výplaty podílu či v tom, že společnost nesmí společníkovi ani osobě jemu blízké poskytnout bezúplatné plnění, což znamená, že nesmí vyplatit podíl na zisku bez splnění podmínek dle zákona.
Uvedené změny nejsou jediné. Více informací k dané problematice lze zjistit zde.
Podobné články
Novela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informacíNa dítě druha nebo družky daňové zvýhodnění uplatnit nelze ani v roce 2024
V posledních letech se stalo měsíční daňové zvýhodnění na dítě klíčovým nástrojem, který pomáhá čelit…
Více informacíPráva na dovolenou se ani při dohodách nemůže zaměstnanec vzdát
V záležitostech ohledně nároku na dovolenou zaměstnanců si musí zaměstnavatelé pečlivě hlídat své počínání,…
Více informacíZkušební doba může být maximálně polovinou sjednaného pracovního vztahu
Proces nastavení zkušební doby představuje pro zaměstnavatele činnost, která vyžaduje maximální pozornost…
Více informací