Rozšířené potvrzení o zaměstnanosti kvůli podpoře si zaměstnanec musí vyžádat
Pokud končí pracovněprávní vztah zaměstnavatele a zaměstnance, má zaměstnavatel ze zákona vždy povinnost vystavit a vydat tomuto zaměstnanci potvrzení o zaměstnání čili takzvaný zápočtový list. Zákoníkem práce jsou samozřejmě stanoveny údaje, které musí uvedená písemnost obsahovat vždy, ale pozor jsou i údaje, které se uvádí jen do takzvaného rozšířeného potvrzení, o které si musí zaměstnanec sám požádat.
Potvrzení o zaměstnání vydává zaměstnavatel ve standardní formě, o rozšířenou formu si musí zaměstnanec sám požádat
Potvrzení o zaměstnání musí tedy zaměstnavatel vydat vždy a každému zaměstnanci, který u něho končí pracovněprávní vztah. Potvrzení musí být vydáno nejen zaměstnancům v pracovním poměru, ale i pracovníkům na dohody, pokud dohoda ukládala povinnou účast na pojistném. Ne každý zaměstnanec však ví, že potvrzení o zaměstnání může být ve standardní nebo rozšířené formě a že o rozšířenou formu si zaměstnanec musí požádat vždy sám.
Údaje, které v potvrzení o zaměstnání musí být vždy a povinně stanoví § 313 zákoníku práce hned v prvním odstavci. Nikdy v uvedeném dokumentu nesmí chybět specifikace vztahu, zda šlo o pracovní poměr či o zaměstnání formou některé z dohod. Dále musí být vždy uvedeny údaje o druhu konané práce, dosažené kvalifikaci a odpracované době i započitatelných dobách z hlediska důchodového pojištění. Dále je nutné do dokumentu uvádět údaje o prováděných povinných srážkách mzdy, pokud takové srážky byly u zaměstnance prováděny.
Pokud však bude zaměstnanec po odchodu od daného zaměstnavatele chtít požádat o podporu v nezaměstnanosti na úřadě práce, bude potřebovat mít od zaměstnavatele potvrzeny i další skutečnosti, které se týkají končícího zaměstnání a jsou rozhodné právě pro nárok na podporu v nezaměstnanosti. V takovém případě si zaměstnanec musí zaměstnavatele požádat o vystavení rozšířeného potvrzení o zaměstnání.
Rozšířené potvrzení o zaměstnání má formulář pro nárok na podporu v nezaměstnanosti
O rozšířené potvrzení o zaměstnání si tedy musí zaměstnanec sám požádat, zaměstnavatel jej nevystavuje automaticky povinně. Pokud si zaměstnanec požádá, zaměstnavatel rozšířené potvrzení vystavit musí. V rozšířeném potvrzení zaměstnavatel na zvláštním formuláři uvádí navíc údaje o výši průměrného výdělku a údaje ohledně skončení pracovního poměru, pokud tento pracovní poměr končí například pro porušování pracovních povinností zaměstnancem nebo i další skutečnosti rozhodné pro nárok na podporu v nezaměstnanosti. Rozšířené potvrzení o zaměstnání jsou tedy dva dokumenty. První dokument obsahuje ony výše uvedené standardní údaje, které potvrzení o zaměstnání musí mít standardně vždy. Druhý dokument má přímo název Potvrzení zaměstnavatele pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti a je k dispozici v sekci formulářů na stránkách MPSV.
Podobné články
Nahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíPovinnosti zaměstnavatele při kontrole ze zdravotní pojišťovny
V každé firmě, bez ohledu na velikost či obor působení, se občas objeví moment, kdy se musí vyrovnat s úřední…
Více informacíJak požádat o podporu od státu při insolvenci zaměstnavatele?
Pro zaměstnance, kteří čelí nepříjemné situaci, kdy jejich zaměstnavatel kvůli finančním potížím přestal…
Více informacíStát i v roce 2024 poskytne o něco více peněz za zaměstnavatele v insolvenci
Když se zaměstnavatel dostane do situace insolvence a není schopen svým zaměstnancům vyplácet mzdy nebo platy, mohou…
Více informací