Rozvrhovat pracovní dobu při náhlých změnách potřeb nebude snadné a vždy bude nutné postupovat v souladu se zákonem
Od října 2023 je v platnosti novela zákoníku práce, která vyžaduje od zaměstnavatelů přísnější rozvrhování směn zaměstnanců a včasnou informovanost pracovníků o tomto rozvrhu. Tato povinnost nyní platí také pro zaměstnance pracující na dohody. Zaměstnavatelé tak nyní často nevědí, jak nová pravidla o rozvržení pracovní doby správně použít v nepředvídatelných či obtížně předvídatelných situacích.
Co když ve specifických situacích pracovní dobu rozvrhnout nelze?
Podle webu Podnikatel.cz řadě zaměstnavatelů působí starosti nejen nová povinnost písemného rozvrhování směn a nutnost lhůty pro zaměstnance k seznámení se se změnou, ale i to co se stane, když se jim nová pravidla nepodaří dodržet. Hlavními problémy jsou nepředvídatelné situace, kdy je nutné rychle řešit vzniklé pracovní úkoly, například odstranění poškozených stromů po bouři či například náhlé zdravotní komplikace zvířat a nutnost nečekaného zásahu veterináře. Zaměstnavatelé také vyjadřují obavy z častějších pokut od inspektorátu práce právě kvůli zmíněným situacím, kdy ani při nejlepší vůli nejde nic předem plánovat a vše je nutné řešit až po vzniku situace a většinou co nejrychleji.
Když nejde pracovní dobu rozvrhnout, je třeba zvolit postup dle konkrétní situace, ale vždy dle pravidel zákoníku práce
Zaměstnavatelé si nyní musí nová zákonná pravidla detailně prostudovat a uvážlivě podle nich jednat v závislosti na konkrétních individuálních situacích. Je samozřejmé, že pokud se náhle nepředvídatelně změní situace i potřeby zaměstnavatele, musí dojít také k úpravě rozvrhu pracovní doby. Pokud to konkrétní situace dovoluje, musí zaměstnavatel zaměstnance s novým rozvrhem práce seznámit předem. Existuje také možnost dohodnout se se zaměstnancem na kratší době pro seznámení se s novým rozvrhem, než je zákonem stanovená třídenní lhůta před začátkem směny.
Pro nepředvídatelné situace, které nelze řešit předem, experti z inspektorátu práce doporučují zaměstnavatelům využití ustanovení o pružné pracovní době nebo pravidla pro práci na dálku a rozvrhování pracovní doby samotným zaměstnancem. V určitých případech, jako je práce veterinářů, je také možné dohodnout se na pracovní pohotovosti mimo pracoviště a nástupu do práce podle podmínek dané pohotovosti.
Podobné články
Nahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíRychlejší ukončení pracovního poměru, delší zkušební doba a další novinky v zákoníku práce
V brzké době se očekává, že v zákoníku práce dojde k řadě významných změn, které se dotknou nejen procesu…
Více informací