S přizpůsobením firemních listin novému zákonu spěchat nemusíte
Téměř rok už by zakladatelské listiny všech firem měly být v souladu se zněním zákona o obchodních korporacích. Znamená to, že listiny vzniklé dříve by již měly být patřičně upraveny, avšak ne vždy jsou a jak se zdá žádná trgedie nehrozí.
Máte nepříjemný pocit z toho, že zakladatelské listiny vaší firmy v některých bodech zcela neodpovídají liteře nového zákona, protože jste je ještě nestihli upravit? Panikařit nemusíte. Podle průzkumů nejste s uvedeným problémem jediní. Většina firem svoji povinnost úpravy listin splnila a podřídila se zákonu o obchodních korporacích. Je zde však stále i kolem 7-8 % těch kteří se nepřizpůsobili a tento krok stále zvažují. Protože mnozí z těch, kteří svoji povinnost splnili spokojeni nejsou. A co je podstatné není kontrolováno zda ke splnění povinnosti již došlo či ne. Zákon má tak jako mnoho jiných svá pozitiva i nedostatky a jeho prvky se při uplatňování v praxi zatím příliš nevžily.
Možnost volby právnické osoby jako člena orgánu společnosti mnohé akciové společnosti teprve zvažují a v některých dalších bodech je situace obdobná. Čemu už podnikatelé přicházejí v uvedené úpravě nachuť je možnost vytvořit různé druhy akcií. Vše nové si je zkrátka potřeba vyzkoušet a osvojit. A zdá se jakoby v tomto směru chtěly odpovědné orgány, dát podnikatelům čas k vyzkoušení nového zákona. Jeho dodržování se zatím nekontroluje.
Rejstříkové soudy jsou zahlceny administrativou a kontrolovat listiny firem nestíhají
V zásadě by měl být uplatňován následující postup. Jestliže zakladatelská listina firmy není v souladu s pravidly nového zákona o obchodních korporacích, měla by být firma příslušným rejstříkovým soudem vyzvána k nápravě tohoto stavu a zároveň má být týmž orgánem stanovena lhůta, do jaké doby musí k nápravě dojít. Pokud k nápravě ve stanovené lhůtě nedojde může soud na návrh rejstříkového soudu uložit firmě pokutu až 100 000 Kč. Popřípadě může soud po návrhu osoby, která na tom osvědčí právní zájem zrušit obchodní korporaci a nařídit její likvidaci.
Jenže reálně věci fungují opět trochu jinak než jim určují paragrafy. Pokud jste povinnost nestihly a zakladatelské listiny nezměnili, hlavu si netrhejte, zákon si prostudujte a listiny v klidu upravte. Rejstříkové soudy správnost zakladatelských listin firem nekontrolují. Protože, jak přiznává samo ministerstvo spravedlnosti „firem je velké množství a zkontrolovat všechny v mnoha ohledech prostě není možné,“ přiznává Adriana Kocmanová z uvedeného ministerstva.
Co tedy v zakladatelských listinách podle nového zákona má být
U společností s ručením omezeným musí být ve společenské smlouvě následující:
- firmu a její název
- předmět podnikání nebo činnosti společnosti,
- určení společníků uvedením jména a bydliště nebo sídla,
- určení druhů podílů každého společníka a práv a povinností s nimi spojených, dovoluje-li společenská smlouva vznik různých druhů podílů,
- výši vkladu nebo vkladů připadajících na podíl nebo podíly,
- výši základního kapitálu,
- počet jednatelů a způsob jejich jednání za společnost.
Stanovy akciových společností pak musí obsahovat toto
- firmu a předmět podnikání nebo činnosti,
- výši základního kapitálu,
- počet akcií, jejich jmenovitou hodnotu, určení zda a kolik akcií bude znít na jméno majitele nebo zda budou vydány jako zaknihované cenné papíry, údaj o omezení převoditelnosti akcií nebo zda jsou akcie imobilizovány,
- mají-li být vydány akcie různých druhů, jejich název a popis práv s nimi souvisejících,
- počet hlasů spojených s jednou akcií a způsob hlasování na valné hromadě,
- údaj o tom, který ze systémů vnitřní struktury společnosti byl zvolen a pravidla určení počtu členů představenstva nebo dozorčí rady.
Podobné články
Co znamená nemocenské pojištění?
Nemocenské pojištění představuje základní pilíř sociálního zabezpečení v České republice, který je navržen…
Více informacíLhůta pro oznámení přeshraničních plateb do centrálního systému končí 30 dubna 2024
Pro poskytovatele platebních služeb, kterých se dotýká povinnost oznámit přeshraniční platby do Centrálního…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informací