Samoplátci musí i při epidemii platit zdravotní pojištění
Platby zdravotního pojištění si samoplátci musí hlídat i při epidemii a platit zdravotní pojišťovně alespoň povinné minimum řádně a včas, jinak přijdou dluhy. Když je situace opravdu tíživá, je nutné začít aktivně řešit problém se zdravotní pojišťovnou co nejrychleji. Samo pojistné se vždy zaplatit musí.
Povinné alespoň minimální pojistné na zdravotní pojištění se nedá samoplátci prominout ani snížit
I v současné těžké době virové musí zdravotní pojišťovny mít u každého pojištěnce registrovánu alespoň minimální částku pojistného měsíčně, jinak nastane problém s dluhy a velmi brzy i s jejich vymáháním. Neplacení pojistného zdravotní pojišťovny neodpouští a spoléhat se na desetiletou promlčecí lhůtu je riziko, které vede do pekel.
Minimální záloha v roce 2020 pro samoplátce, tedy pro osoby, za které zdravotní pojištění nikdo nevyřeší a musí se o jeho platbu starat sami, činí 1971 Kč za každý měsíc. Tuto minimální částku už nemůže zdravotní pojišťovna plátci ani snížit ani odpustit. Pokud není uvedená částka nejpozději do osmého dne následujícího měsíce, za který se platí připsána na účet, vzniká dluh a za každý nezaplacený den se přidává ještě penále. Neplatící osoba se tak může velmi rychle dostat do závažných potíží, u nichž není snadné nalézt cestu ven. Jakmile se objeví dluh, tak každé peníze, které na účet následně přijdou, jdou přednostně na úhradu dluhu a povinná záloha tím vyřešena není. Vzniká tím bludný kruh, z něhož není cesta ven a končí exekucí. Pokud se tedy v současné situaci dostane plátce do problémů s placením, je nutné začít situaci se zdravotní pojišťovnou řešit hned, jak nastane.
V závažných potížích lze dosáhnout alespoň snížení či prominutí penále a splátkového kalendáře
Osvobození od platby vlastního pojistného dosáhnout nelze, ale je možné si vlastní aktivitou alespoň snížit či se zbavit penále. Jak je uvedeno výše je však potřeba začít jednat rychle a samostatně. Plátce se se svými problémy musí pojišťovně sám ohlásit a projevit aktivní vůli problém řešit. Je třeba si podat žádost o možnost splácení pomocí splátkového kalendáře a současně s ohledem na situaci požádat i o snížení či prominutí dlužného penále. Žádost musí být vždy písemná a lze ji podat elektronicky či zaslat běžnou poštou. Žádost je třeba podat do nabytí právní moci platebního výměru, což znamená do osmého dne od zaslání výkazu nedoplatků.
Je důležité být si vědom toho, že pojišťovna vyhovět může a nemusí, hodně bude záležet na uvedených důvodech, které za problémem stojí i předchozí platební morálce daného pojištěnce.
Podobné články
Co je utvrzení dluhu?
Utvrzení dluhu představuje významný právní institut zakotvený v občanském zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb.), který…
Více informacíJak vymoci dluh bez smlouvy?
Situace, kdy vznikne dluh bez písemné smlouvy, není v běžném životě ničím neobvyklým. Může jít o půjčku mezi…
Více informacíDaň z nemovitosti se ze zahraničí složenkou zaplatit nedá
V letošním roce, stejně jako každý předešlý, nastal čas, kdy Finanční správa České republiky započala…
Více informacíKolik se platí na nemocenské pojištění?
V souvislosti s nemocenským pojištěním, které je nezbytnou součástí sociálního zabezpečení v České republice,…
Více informací