Seniorů bez nároku na starobní důchod přibývá, protože máme nejdelší nutnou dobu pro nárok na důchod ze států EU
Dopracovat se v ČR k nároku na starobní důchod není vůbec snadné. Podmínky nároku jsou i podle ombudsmana ČR v porovnání s dalšími evropskými státy jedny z nejpřísnějších. Nejkritičtějším bodem je hlavně příliš dlouhá povinná minimální doba důchodového pojištění, která je v současnosti v naší zemi 35 let. Splnit uvedenou hranici se stále většímu počtu lidí nedaří, a pokud se situace v dohledné době nezačne měnit, bude stále více starých lidí v naší zemi propadat do chudoby.
Pokud se u nás nezmění podmínky pro nárok na starobní důchod, bude už v roce 2040 velké množství seniorů přežívat v chudobě
I tento portál už v nejrůznějších článcích upozornil na to, že starobní důchody v naší zemi nejsou nikterak vysoké a velmi často jde naopak o příjmy spíše podprůměrné, které často stačí jen na to základní pro život. Jenže jak upozorňuje veřejný ochránce práv v ČR Stanislav Křeček, situace ohledně starobních důchodů se rok od roku zhoršuje a stále přibývá důchodců, kteří přes veškerou pracovní snahu na nárok na starobní důchod vůbec nedosáhnou. Ještě před několika lety, když lidé ohledně důchodů žádali pomoc, bylo to nejčastěji kvůli špatnému výpočtu dávky. Situace se však rapidně mění a stále více lidí, hledá pomoc, protože nároku na starobní důchod vůbec nedosáhnou.
Ombudsman v dané záležitosti apeluje na vládu, aby situaci začala co nejrychleji řešit a vypracovala takovou koncepci důchodové reformy, která udělá podmínky nároku na starobní důchod dosažitelné i pro lidi jejichž životní pracovní cesta je z různých důvodů složitější a nepodaří se jim pracovat tak dlouhou dobu, aby splnili limit odpracovaných let, který je pro nárok na důchod klíčový. Právě nedosažení potřebného počtu let placeného důchodového pojištění uzavírá tuzemským důchodcům cestu k důchodu nejčastěji. Jak ukazují statistiky, i realita počet těchto lidí se každým rokem zvyšuje a už za pouhých dvacet let v roce 2040 může být problémem téměř nezvladatelným pro tuzemský sociální systém.
Ohrožení nedosažením starobního důchodu se týká zejména lidí dlouhodobě nezaměstnaných, některých invalidních důchodců i třeba lidí pracujících delší dobu v zahraničí
Potřebné změny je nutné začít u hlavního neuralgického bodu, kterým je příliš dlouhá doba nutného důchodového pojištění, která je k nároku potřebná. Uvedená doba je v současnosti v naší zemi nejméně 35 odpracovaných let s placeným důchodovým pojištěním. Kdo uvedené hranice nedosáhne třeba jen o rok či dva, nedosáhne ani na starobní důchod a je nucen spoléhat se buď na vlastní našetřené peníze, nebo častěji na sociální dávky hmotné nouze a příspěvku na bydlení. Do uvedené těžké situace se propadá stále větší počet lidí, kteří jsou i jinou situací v životě znevýhodněni. Na důchod stále častěji nedosáhnou lidé, kteří dlouhodobě pečují o děti či postižené rodinné příslušníky, lidé v prvním a druhém stupni invalidního důchodu, kterým práci komplikují zdravotní problémy, lidé, kterým se dlouhodobě nedařilo najít práci i lidé propuštění z výkonu trestu, ale taktéž lidé, kteří dlouhodobě pracovali v zahraničí v zemích, s nimiž ČR nemá uzavřeny potřebné smlouvy ohledně pojištění. Problém není jen s délkou potřebného pojištění, kterou má naše země třeba i o 10 let delší než další státy EU situaci komplikuje i nezapočítávání či krácení náhradních dob pojištění.
Podle ombudsmana i jeho právních spolupracovníků nastává nyní skutečně svrchovaný čas uvedená pravidla měnit a přizpůsobovat mnohem více potřebám seniorů pro následující léta. Zásadní je uvědomovat si také to, že velká část seniorů si nemůže dobu potřebnou k získání důchodu doplatit, ani se nemůže ještě znovu zapojit do pracovního procesu, aby si mohla situaci vlastním přičiněním zlepšit.
Podobné články
Nahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíRychlejší ukončení pracovního poměru, delší zkušební doba a další novinky v zákoníku práce
V brzké době se očekává, že v zákoníku práce dojde k řadě významných změn, které se dotknou nejen procesu…
Více informací