Šíření koronaviru lze zpomalit nepředáváním zákaznických karet či účtenek
Koronavirus se v naší zemi v posledních dnech šíří stále rychleji, nemocných přibývá po tisícovkách a přibývá také opatření, která mají šíření nákazy zpomalit. Každý z nás by se měl v této době chovat ve vlastním zájmu disciplinovaněji, než kdy dříve a znamená to také omezit přímý kontakt s ostatními nepředáváním třeba zákaznických karet či podobných záležitostí.
Na plastových zákaznických kartičkách případně propiskách může virus přežívat tři dny a je dobré je nepředávat z ruky do ruky
Jak je řečeno v úvodních řádcích, současná doba si vyžaduje z důvodů ochrany zdraví změnu mnoha úkonů a zvyků v běžném životě každého z nás. Zpomalení šíření nebezpečného viru docílíme jedině zodpovědným chováním, k němuž patří i omezení přímých kontaktů ve větších skupinách osob na minimum. Podle upozornění podnikatelů je důležité, aby se omezilo také předávání nejrůznějších zákaznických karet a dalších předmětů od zákazníka k obsluze a zpět. K uvedenému jednání dochází nejvíce v obchodech na poštách na čerpacích stanicích i jinde. Používání zákaznických karet či slevových kuponů, jejichž prostřednictvím lze nakoupit levněji je mezi zákazníky velmi rozšířeno a činí tak automaticky. Jenže každé předání takové karty či kuponu do rukou obsluhy může znamenat také předání viru. Na plastových kartách a plastech vůbec je riziko přenosu největší, protože vir zde přežívá až tři dny. O trochu menším rizikem je papír, ale i zde si může usazený vir přežívat až 24 hodin.
I slevové kartičky je možné použít bez dotyku a psací potřeby je dobré mít vlastní
Velmi zásadní je proto při používání uvedených záležitostí snažit se vždy o bezpečné chování a neznamená to jen dezinfekci rukou či používání jednorázových rukavic, ale také nepředávání zákaznických karet a dalších uvedených předmětů obsluze. Pokud je to jen trochu možné měl by v daném případě zákazník vždy usilovat o bezkontaktní způsob použití daných prostředků využitím čtečky nebo třeba případně nadiktováním čísla karty obsluze. Mnohdy už se karta ke čtečkám nemusí ani přikládat, ale zákazník pouze přidrží kartu čárovým kódem ke čtečce či skeneru a přístroj si číslo přečte také. Česká pošta doporučuje zákazníkům vzít si vlastní psací potřeby, pokud budou potřebovat něco podepsat.
Ani předávání papírových účtenek není zrovna ideální, ale ministerstvo financí zatím v této záležitosti změnu nechystá
Podnikatelé v souvislosti s danou situací upozorňují také na to, že ani předávání účtenek zákazníkům není zrovna ideální počin. Sice už je samozřejmě možné vystavit zákazníkovi účtenku i elektronicky, ale elektronické přebírání účtenky zákazníkem zde zatím zažité není a nutit nikoho k danému kroku nelze. Ani ministerstvo financí se zatím nechystá v dané záležitosti přijímat nějaké opatření a nutit občany do akceptace elektronických účtenek.
Podobné články
Daň z nemovitosti se ze zahraničí složenkou zaplatit nedá
V letošním roce, stejně jako každý předešlý, nastal čas, kdy Finanční správa České republiky započala…
Více informacíKolik se platí na nemocenské pojištění?
V souvislosti s nemocenským pojištěním, které je nezbytnou součástí sociálního zabezpečení v České republice,…
Více informacíCo znamená nemocenské pojištění?
Nemocenské pojištění představuje základní pilíř sociálního zabezpečení v České republice, který je navržen…
Více informacíDaň z nemovitosti je nejsnazší zaplatit přes QR kód a internetové bankovnictví
Finanční správa České republiky rozesílat dokumenty k platbě daně z nemovitých věcí. Údaje k platbě…
Více informací