Škoda způsobená zaměstnancem a co s tím ?
I ten nejlepší zaměstnanec může někdy způsobit v zaměstnání škodu. Jakou a kdy má za ní odpovědnost? A jak se má při vymáhání zachovat zaměstnavatel, aby věc byla v souladu se zákonem?
Při vymáhání škody způsobené zaměstnancem je nutné vycházet a dodržovat příslušná ustanovení zákoníku práce, která se zabývají náhradou škody.
Na začátku stojí vždy prevence
I samotný zákoník práce nabádá zaměstnance i zaměstnavatele k nastavení a dodržování takových zásad a pravidel, aby ke škodě vůbec nedošlo. Zaměstnavatel je ze zákona povinen vytvořit svým zaměstnancům takové podmínky, aby při práci nedošlo k ohrožení zdraví a majetku. Zaměstnavatel má povinnost pravidelně provádět kontroly a případné zjištěné závady odstranit, či učinit opatření k jejich odstranění. Povinnost předcházet škodám má však ze zákona i sám zaměstnanec. I on je povinen veškeré závady, pochybení a nedostatečnosti hlásit neprodleně vedoucímu pracovníkovi. Je též povinen v případě hrozící škody zasáhnout. Při zásahu však musí jednat vždy tak, aby odvrátil hrozící škodu, ale přitom neohrozil zdraví své ani svých spolupracovníků.
Pokud zaměstnanec aktivně a v souladu se zákonem přistoupí k odvrácení hrozící škody a při tomto zásahu dojde ke škodě další související se zásahem, tak za ni zaměstnanec odpovědnost nenese.
Ve chvíli, kdy by však zaměstnanec proti hrozící škodě nezakročil, dojde k zanedbání povinnosti a zaměstnavatel má v takovém okamžiku právo po zaměstnanci vymáhat náhradu škody až do výše trojnásobku jeho měsíčního platu.
Porušení povinností při plnění úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi
Podle ustanovení § 250 zákoníku práce odpovídá zaměstnanec za škodu, kterou způsobí porušením svých povinností při plnění úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi. Znamená to porušení pracovních směrnic či pokynů zaměstnavatele nebo vedoucích pracovníků i porušení obecně závazných předpisů. Při posuzování porušení pracovních povinností v souvislosti s odpovědností za škodu se pozornost věnuje hledisku zda činost místně i časově souvisí s čiností vykonávanou pro zaměstnavatele. K porušení povinností může dojít i mimo místo výkonu práce třeba na služební cestě.
Řešení škody způsobené zaměstnancem není úplně jednoduché
Řešit škody způsobené zaměstnancem není jednoduchou záležitostí a objektivně posoudit takovou situaci může dát velkou práci. Při posuzování je potřeba zjišťovat zejména to, zda vznik škody je v přímé souvislosti s jednáním zaměstnance, pokud ano, pak je zaměstnanec za škodu odpovědný. Ale v případě, že se nepodaří příčinnou souvislost dokázat, odpovědnost nenastane. Je zde ještě jeden faktor, který hraje zásadní roli při stanovení a dalším řešení odpovědnosti za škody způsobené zaměstnancem. Zaměstnavatel musí zaměstnanci prokázat zavinění na jehož základě ke škodě došlo. Při otázce zavinění je však potřeba opět individuálně a pečlivě zvažovat okolnosti celého případu. Míra zavinění, úmysl či nedbalost ovlivní to, jakou náhradu škody může zaměstnavatel po zaměstnanci požadovat. Škoda může vzniknout nejen zaměstnavateli provinilého zaměstnance, ale také i dalšímu subjektu a může mít třeba i podobu ušlého zisku.
Náhrada škody
Škoda vzniklá porušením povinností a nesprávným jednáním zaměstnance může být vypořádána finančně nebo uvedením věci do původního stavu.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informací