Škody na majetku v podnikání jdou také někdy zahrnout do daní
V podnikání se může setkat s různými nepříjemnostmi, mezi něž patří i škody - ty mohou způsobit značné komplikace. Krádeže nebo poškození zařízení či zásob mohou velmi omezit či dokonce přerušit podnikatelskou činnost, což může dále vést k dalším škodám. V takové situaci je užitečné vědět, že někdy je možné škody v podnikání uplatnit v daňových nákladech a tím si alespoň částečně ulevit.
Uplatnění škod na majetku v daních je možné, ale ne ve všech případech
Možnost uplatnění podnikatelských škod v daních z příjmů je poměrně omezená, ale v některých případech je to možné. Je totiž rozdíl mezi běžným lidským vnímáním škody a vnímáním škody z pohledu daně z příjmů
Daň z příjmů pohlíží na škodu v souladu s § 25 odst. 2 zákona o daních z příjmů jako na znehodnocení majetku vlastněného poplatníkem, pokud je tento majetek v důsledku škody vyřazen z podnikání. Takovou škodu lze obecně považovat za nedaňový výdaj.
Daňově lze uplatnit pouze škody do výše přijaté náhrady a škody vzniklé v důsledku živelních pohrom, např. povodně, záplavy, nezaviněného požáru a výbuchu, blesku (výše škody musí být doložena posudkem pojišťovny, i když poplatník není pojištěn, nebo posudkem soudního znalce). Rovněž lze uplatnit škody způsobené neznámým pachatelem, pokud to potvrdí policie. Tyto škody lze uplatnit za předpokladu, že nebyly již jako daňové výdaje uplatněny v předchozích zdaňovacích obdobích.
Důležité je potvrzení o škodě od policie nebo pojišťovny a opravená záležitost se uplatnit nedá
Příkladem takové situace může být případ podnikatele, kterému byly zásoby odcizeny neznámým pachatelem. Jenže výdaje spojené s nákupem těchto zásob si již podnikatel standardně běžně uplatnil jako daňové výdaje. Bez potvrzení policie o odcizení neznámým pachatelem nelze škodu daňově uplatnit. Naopak si podnikatel musí zvýšit základ daně v roce, kdy škoda nastala, aby vyrovnal daňovou nerovnováhu.
Pokud dojde k odcizení zásob, podnikatel je povinen je evidovat až do doby, kdy má v ruce zprávu od policie. Pokud policie potvrdí, že pachatel je neznámý, vznikne daňový náklad (výdaj). Když je pachatel vypátrán, vznikne podnikateli právo domáhat se náhrady škody na něm, čili vzniká pohledávka vůči pachateli.
V případě krádeže tržby je postup obdobný. Pokud podnikatel obdrží od policie potvrzení, že pachatel je neznámý, odcizené peněžní prostředky jsou daňovým nákladem. Pokud nebude potvrzeno policií, že škodu způsobil neznámý pachatel, tak je možné ji daňově uplatnit pouze do výše náhrady od pojišťovny.
Pozor, vůbec se nedají daňově uplatňovat škody v případě, že je poškozený majetek opraven, protože opravou se majetek vrátil do původního stavu a nelze jej tedy odepsat do nákladů.
Podobné články
Spolupráce v podnikání při zaměstnání ušetří peníze na sociálním pojištění i za rok 2023
Také v daňovém přiznání podávaném v roce 2024 za předchozí období se rozhodně vyplatí uplatnit si…
Více informacíDaňový odpočet hypotéky v manželství
Možnost využití daňového odpočtu z hypotéky přináší manželům, kteří se rozhodli pořídit si společné…
Více informacíJak se daní odstupné v roce 2024?
Odstupné je z pohledu daní obecně zdanitelným příjmem a podléhá tak povinnosti odvádět daň z příjmů.…
Více informacíJak daní své příjmy daňový nerezident v ČR?
Osoba, která je podle českých zákonů považována na území České republiky za daňového nerezidenta, avšak…
Více informací