Skončení pracovního poměru znamená, vrátit zaměstnavateli vše svěřené
Pokud mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem končí pracovní poměr, je důležité vypořádat i otázku věcí svěřených zaměstnanci.
Svěřené věci je třeba vrátit případně poskytnout přiměřenou náhradu
Co bylo jedinci zapůjčeno či svěřeno je nutné nepoškozené vracet zpět. Uvedené pravidlo je většině lidí vštěpováno již od dětství a nelze na něj zapomínat ani v zaměstnání.
Služební telefony, počítače i další nástroje i třeba služební automobil související s výkonem povolání jsou dnes pro mnoho zaměstnanců naprosto běžnou záležitostí. V uvedené souvislosti je však vždy třeba myslet na to, že zaměstnanec v okamžiku svěření věci zaměstnavatelem přebírá za danou věc hmotnou odpovědnost pro případ jejího poškození či ztráty. Otázky hmotné odpovědnosti za věci svěřené zaměstnanci řeší paragrafy 255 a 256 zákoníku práce.
- Dohoda o odpovědnosti za ztrátu svěřených věcí musí být podle zákoníku práce § 255 uzavřena vždy písemně a nesmí být uzavřena se zaměstnancem, kterému byla způsobilost k právním úkonům omezena, nebo jí byl rozhodnutím soudu zbaven.
- Dohoda o odpovědnosti za ztrátu svěřených věcí nabývá účinnosti dnem svěření věci do péče, který se musí shodovat se dnem podpisu dané dohody.
- Dohoda o odpovědnosti za ztrátu svěřených věcí by měla obsahovat též jasnou klauzuli o svém zániku, o vrácení svěřených věcí zaměstnavateli a také o odstoupení od této dohody.
Nejpozději v den skončení pracovního poměru zaměstnance je důležité vypořádat otázku svěřených věcí i postup v případě náhrady škody a podobné záležitosti. Zaměstnanec musí zaměstnavateli svěřené věci vrátit a případně mu i nahradit vzniklou škodu, která vznikla ztrátou svěřených věcí, ale jen pokud ke ztrátě došlo přímo zaviněním zaměstnance.
Zaměstnanec by si měl ohlídat vypořádání odpovědnosti za ztrátu svěřených věcí
Pokud zaměstnanec přejímá na svá bedra odpovědnost za svěřené věci, měl by si ve vlastním zájmu pohlídat její podmínky a vypořádání, aby později nedošlo k případným nepříjemnostem.
Zaměstnavatel má povinnost zajistit zaměstnanci podmínky k zajištění ochrany svěřených věcí, uzamykatelné skříňky, místnosti, sejfy atd. Vše záleží na povaze svěřené věci.
Pokud zaměstnavatel nezajistí zaměstnanci k ochraně svěřených věcí proti jejich ztrátě podmínky. Může zaměstnanec, který podepsal dohodu o odpovědnosti za ztrátu svěřených věcí od uvedené dohody odstoupit. Odstoupení od uvedené dohody umožňuje § 256 zákoníku práce. Odstoupení od dohody o odpovědnosti za ztrátu svěřených věcí musí být vyhotoveno písemně a je platné od okamžiku doručení zaměstnavateli.
Paragraf 256 řeší také skončení dohody o odpovědnosti zaměstnance za ztrátu svěřených věcí. Uvedená dohoda končí dnem skončení pracovního poměru nebo dnem, kdy bylo zaměstnavateli doručeno zaměstnancovo písemné vyjádření o odstoupení od této dohody. Odpovědnost za ztrátu svěřených věcí však nemusí zaniknout dnem skončení pracovního poměru zaměstnance nebo v den jeho odstoupení od dohody. V dohodě může být výslovně uvedeno i pozdější datum skončení uvedeného závazku. Vždy se ale musí jednat o jednoznačný termín, který je v dohodě ukotven.
Jak je uvedeno výše zaměstnanec by si měl ve vlastním zájmu pohlídat, aby otázka vrácení svěřených věcí byla vyřešena spolu s odchodem z pracovního místa. O vrácení svěřených věcí má být učiněn písemný záznam, který obdrží obě zúčastněné strany daného vztahu.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíRychlejší ukončení pracovního poměru, delší zkušební doba a další novinky v zákoníku práce
V brzké době se očekává, že v zákoníku práce dojde k řadě významných změn, které se dotknou nejen procesu…
Více informací