Slováci již využívají virtuální elektronické pokladny, dají se zde nasbírat zkušennosti pro elektronickou evidenci tržeb
Proč chodit pro zkušennosti až do dalekého Chorvatska, když praktickou radu vycházející z praxe mohou poskytnout i nejbližší sousedé. Na Slovensku již od letošního dubna fungují virtuální registrační pokladny, které jsou vlastně takovou malou elektronickou evidencí tržeb. Pojďme se tedy podívat, jak věci fungují či nefungují.
Na registrační pokladny s fiskální pamětí jsou zvyklí
V používání registračních pokladen jsou na Slovensku proti nám o krok napřed. Zatímco u nás je teprve dusno před chystanou elektronickou evidencí tržeb. Slováci již s fungováním podobného systému obeznámeni jsou. Již několik let jsou zde tržby podnikatelů evidovány pokladnami s fiskální pamětí. Znamená to že všechny transakce, které podnikatel provádí se zaznamenávají do paměti pokladny a údaje z této fiskální paměti jsou kontrolovány pracovníky finanční správy. Kontroluje se splnění povinnosti podnikatele vydat k příslušné transakci doklad. Od dubna letošního roku zde přešli od registračních pokladen, které fungovali v režimu offline na systém pokladen online, takže vlastně jde o online evidenci, která má u nás přijít právě s elektronickou evidencí. Registrační pokladny s fiskální pamětí museli mít všichni obchodníci majitelé restaurací a poskytovatelé vybraných služeb. Někteří podnikatelé měli udělenu výjimku a registrační pokladnu mít nemuseli. Dubnová změna z offline k online systému vnesla do procesu virtuální registrační pokladny a rozšířila povinnost používat registrační pokladnu na další podnikatele, kterými jsou třeba lékaři nebo cestovní kanceláře.
Některou z registrační pokladen mít musí, ale mohou si vybrat
Slovenští podnikatelé se tedy povinnosti evidovat tržbu nevyhnou, ale ti kterých se povinnost týká od dubna nově si mohou vybrat mezi registrační pokladnou s fiskální pamětí nebo virtuální registrační pokladnou. Zavedení virtuální registrační pokladny ke podle vyjádření našich sousedů výhodnější a podle průzkumů které mají nepřináší podnikatelům žádné nepřekonatelně vysoké finanční náklady. Rozhodnutí jaký typ pokladny bude využívat záleží na samotném podnikateli. Podstatné náležitosti jsou mít umožněn přístup do rozhraní virtuálních registračních pokladen a tiskárnu na účtenky. Podnikatelé, kteří již evidenci tržeb vedou a chtějí jen přejít na virtuální pokladnu, uvedenou možnost mají, ale až od roku 2016 a podmínkou pro tyto podnikatele je, aby měsíčně vydávali 1000 účtenek.
Podnikatelé říkají že přechod úplně hladce neprobíhal a neprobíhá
Podle slovenské finanční správy k žádným velkým problémům při zavádění virtuálních registrčních pokladen nedocházelo. Nespokojenost byla údajně jen tam, kde se registrace podnikatelů dotkla nově. Ostatní prý pouze přemýšlejí, kterou pokladnu s ohledem na budoucnost zvolit.
Názor samotných podnikatelů na hladký přechod k virtuálním pokladnám se od názoru finanční správy liší. Podnikatelé nijak nezastírají, že v době přechodu docházelo k výpadkům systému. Pokud chce podnikatel využívat virtuální registrační pokladnu, musí mít seznamu nahrany všechny položky zboží a služeb, které poskytuje i jejich ceny. U pokladen s fiskální pamětí stačí mít nahrány položky zboží či služeb a cenu lze doplnit podle potřeby ve chvíli vydávání dokladu. I na Slovensku měli problém s dodržením lhůty pro registraci a prodlužovali platnost starých pravidel. Další zádrhel je v tom, že na jedno prodejní místo múže být vydána pouze jedna virtuální registrační pokladna, dvě současně k systému připojit nelze a dva doklady se v jednom místě současně nevydají. Podnikatelům také vadí že podnikatel musí mít pro každé prodejní místo které provozuje zvláštní login i heslo, což se jeví jako komplikované.
Jak tedy zjišťujeme z uvedených řádků problémy a rozcházející se názory provázejí nová opatření v každé zemi. Bylo by však dobré dívat se naslouchat a poučit se abychom zbytečně neopakovali chyby, kterými si již jiní prošli. Jenže umíme to? To se teprve ukáže.
Podobné články
Web Hospodářské komory poradí s elektronickým podáním přiznání
Jak se blíží, konec dubna roku 2024, u nejednoho podnikatele stoupá nervozita. Zbývá totiž již jen několik málo dní…
Více informacíZa nepodání přiznání elektronicky hrozí pokuta někdy až v desítkách tisíc korun
V roce 2024 musí všichni podnikatelé vzít na vědomí, že povinnost podávat daňové přiznání k dani z příjmů…
Více informacíŠkolkovné lze využít naposledy v roce 2024 za rok 2023
Daňová sleva na umístění dítěte ve školce, známá také jako školkovné, představuje finanční úlevu pro…
Více informacíKdo se nevyhne podání přiznání k dani z příjmu v roce 2024?
Jako každý rok, tak i v roce 2024, nastává pro mnoho lidí důležitý úkol - podání daňového přiznání k dani…
Více informací