Směnka z pohledu účetního jako platební zajišťovací prostředek
O tom co je to vlastně směnka, k čemu se používá i jaká jsou pravidla jejího vymáhání, jsme již na těchto stránkách v jednom z předchozích článků. Jenže směnka z titulu finančního zajišťovacího prostředku bývá také součástí firemního účetnictví, a pokud má právně i fakticky správně sloužit svému účelu, musí se o ní správně účtovat.
Jak se v účetnictví projeví zajištění splnění závazku prostřednictvím směnky
Výše zmiňovaný předchozí článek představuje směnku jako stále legitimně a dosti často používaný způsob zajištění splnění závazku a vymáhání dluhu. Aby uvedená záležitost byla skutečně v souladu se zákonem, musí probíhat podle platných pravidel směnečného a šekového zákona a současně taktéž podle pravidel zákona o účetnictví a Českých účetních standardů pro podnikatele.
Z pohledu uvedených účetních právních norem se o směnkách účtuje jako o prostředcích zaplacených dlužníkem na umoření dluhu. V tom případě se účtuje o platebních prostředcích na účtech 312 a 313 což jsou účty s názvy Směnky k inkasu a Pohledávky ve formě cenných papírů oceněných jmenovitou hodnotou a úvěrových účtech 232 či 461 podle délky úvěru. Všechny uvedené účty se týkají věřitele, ale je zde i protistrana a s ní účty, které se v procesu týkají dlužníka. Jedná se o účet 322 Směnky k úhradě nebo účet 478 dlouhodobé směnky k úhradě.
Pokud je však situace taková, že má směnka úlohu zajišťovacího prostředku u podnikatelských úvěrů na podnikání operace se projevují v účtových skupinách 75 – 79. Zajištění se zde může dít prostřednictvím speciálních směnek pro daný účel takzvaných biankosměnek. U biankosměnek nemusí být v okamžiku vzniku směnky vyplněna směnečná částka a datum splatnosti. Uvedené údaje může věřitel doplnit později. V případě uvedeného doplňujícího úkonu má být ovšem mezi věřitelem a dlužníkem sepsána dohoda o biankosměnce, která určuje, kdy a za jakých podmínek může věřitel chybějící údaje na směnku doplnit.
Podobné články
Novela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informacíNa dítě druha nebo družky daňové zvýhodnění uplatnit nelze ani v roce 2024
V posledních letech se stalo měsíční daňové zvýhodnění na dítě klíčovým nástrojem, který pomáhá čelit…
Více informacíZkušební doba může být maximálně polovinou sjednaného pracovního vztahu
Proces nastavení zkušební doby představuje pro zaměstnavatele činnost, která vyžaduje maximální pozornost…
Více informacíČerpání a proplácení dovolené dohodářům
Po rozsáhlé reformě pracovní legislativy v podzimních měsících roku 2023 byl zaveden také nárok na řádnou…
Více informací