Smlouva a souběh funkcí v obchodních korporacích
Pracovní poměr a současně výkon funkce člena statutárních orgánů u obchodních korporací. V této problematice panuje stále mnoho neshod i v řadách odborníků. Jedna skupina tvrdí, že souběh funkce s pracovní poměrem možný je druzí, že není. Situace bývá proto nejčastěji řešena smlouvou o výkonu funkce. Bez čeho se tato smlouva neobejde? Čtěte dále.
Náležitosti smlouvy o výkonu funkce
Zásadní je, aby smlouva měla vždy písemnou formu. Jedině v takové podobě ji nebo i případné změny v ní může nejvyšší orgán společnosti schválit. Dvěma klíčovými body smlouvy je.
Jednoznačné vymezení práv a povinností smluvních stran.
Údaje o odměňování za výkon funkce člena orgánu.
Dále může smlouva obsahovat i další ustanovení a ujednání o pracovní době pracovních cestách, poskytování dovolené a podobně. To už je však věcí s mluvních stran. Zásadní jsou však dva první body o právech povinnostech a odměnách. Ty jsou určující pro celý další průběh činností a vztahů a jasně vymezují, že se jedná o výkon placené funkce.
Odměňování za výkon funkce
Pokud je tedy ve smlouvě o výkonu funkce jednoznačně dáno že jde o placený výkon funkce, pak je třeba postupovat v souladu s ustanovením § 60 zákona o obchodních korporacích a tedy
vymezit všechny složky odměn jenž náleží nebo mohou náležet členovi orgánu včetně věcného plnění úhrad do systému připojištění nebo dalšího plnění,
určit podobu i výši odměny a způsob jejího výpočtu,
stanovit pravidla pro výplatu zvláštních odměn a podílu na zisku pokud mohou být členovi orgánu přiznány,
určit údaje o výhodách nebo odměnách člena orgánu spočívajících v převodu účastnických cenných papírů nebo v umožnění jejich nabytí členem orgánu a osobou jemu blízkou, pokud má být odměna poskytnuta v této podobě.
Stanovení výše odměny a její výpočet
Odměna může být stanovena pevnou částkou nebo se její výše vypočítává s ohledem na jednotlivé složky, podle toho co vše členovi orgánu náleží. Stejně jako pro ostatní zaměstnance mohou i členovi orgánu připadat různé benefity a výhody. Může mu být povoleno použít třeba služební počítač nebo mobilní telefon i k soukromým účelům a podobně.
Odměňování může tedy probíhat i kombinovanou formou. To znamená že hlavní část odměny je předávána pravidelně s měsíční frekvenci v penězích a další část může být poskytnuta třeba i věcným plněním. Je potřeba též do smlouvy zakotvit, k jakému datu bude pravidelně odměna splatná i způsob vyplácení podílu na zisku a případně dalších odměn pokud na ně ve funkci vznikne nárok.
Přenechání podílu osobě blízké
Pečlivě promyšleno a jednoznačně stanoveno by ve smlouvě mělo být, v jakých případech a za jakých okolností bude možné přenechání podílu na zisku osobě blízké členovi orgánu obchodní korporace, protože právě zde by později mohly vznikat nepříjemná nedorozumění a spory.
Podobné články
Úprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíSmluvní vztahy je důležité nastavovat s pružností na změnu sazeb DPH
Ve světě ekonomiky a obchodních transakcí je důležité mít na paměti, že legislativa se neustále vyvíjí…
Více informacíNovela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informací