Sociální pojištění zvedne v roce 2017 svůj limit, do kterého nemusíte platit
Placení sociálního pojištění podléhá jiným pravidlům než zdravotní pojištění a častěji zde nastávají i změny. Zdravotní pojištění je nekompromisní, musí být hrazeno vždy u každého občana. U sociálního pojištění jsou situace, kdy hrazeno být nemusí. V takových případech je však potřeba hlídat si limity, kde se změna chystá i v roce 2017.
U přivýdělků nemusíte být zatíženi sociálním pojištěním
Placení sociálního pojištění se odvíjí vždy od toho, jakou povahu má naše pracovní aktivita z hlediska výdělečné aktivity. Záleží na tom, jestli jde o zaměstnání nebo samostatnou výdělečnou činnost a jestli je tato činnost hlavní či vedlejší.
Ze zaměstnání, které vzniklo na základě standardní pracovní smlouvy se zaměstnavatelem, odvádí zaměstnavatel povinně za každého zaměstnance sociální pojištění. Pokud má zaměstnanec uzavřeno více pracovních smluv na hlavní i vedlejší zaměstnanecký pracovní poměr, sociální pojištění odvádí ze všech těchto pracovních aktivit. Pokud má zaměstnanec jedno zaměstnání uzavřeno na hlavní pracovní poměr a současně u jiného zaměstnavatele má ještě další zaměstnání na vedlejší pracovní poměr s kratším úvazkem, bude odvádět sociální pojištění s obou.
U druhého zaměstnavatele bude však sociální pojištění odváděno ze skutečné hrubé mzdy a nemusí být dodržen minimální vyměřovací základ. Minimální vyměřovací základ musí být zohledněn pouze u zaměstnání hlavního.
Jiná situace nastane, pokud bude zaměstnanec druhé zaměstnání vykonávat na dohodu o provedení práce či dohodu o provedení činnosti, nebo si bude přivydělávat samostatnou výdělečnou činností. V uvedených případech bude muset být sociální pojištění hrazeno jen tehdy, pokud bude překročen zákonem stanovený mzdový limit pro dané situace.
U dohod se limit v roce 2017 měnit nebude, u výdělečné činnosti ano
Pro dohody o provedení práce je stanovena limitní hranice měsíční odměny do 10 000 Kč. Pokud odměna tuto částku nepřekročí, nemusí být hrazeno sociální pojištění. Stejně je tomu i u dohod o provedení činnosti, jen s tím rozdílem, že je zde jiná limitní hranice. Sociální pojištění se neplatí, pokud příjem nepřekročí částku 2 499 Kč měsíčně. Uvedené limity se nebudou měnit ani v roce 2017.
I vedlejší samostatná výdělečná činnost má stanoven limit, kdy se sociální pojištění neplatí, pokud není překročena určitá finanční částka. Tento limit se v roce 2017 zvýší. Což znamená, že v roce 2016 se sociální pojištění neplatí, když je hrubý zisk do částky 64 813 Kč za celý kalendářní rok. V roce 2017 bude limitní hranicí 67 756 Kč za celý rok. Pokud vedlejší samostatná výdělečná činnost neprobíhá celý rok, limitní hranice se úměrně tomu vždy snižuje.
Podobné články
OBZP pokud chtějí starobní důchod, musí včas vyřešit sociální pojištění
V současné době se stále více osob setkává s problematickou situací, kdy se jim blíží důchodový věk, ale nárok…
Více informacíSpolupráce v podnikání při zaměstnání ušetří peníze na sociálním pojištění i za rok 2023
Také v daňovém přiznání podávaném v roce 2024 za předchozí období se rozhodně vyplatí uplatnit si…
Více informacíNový zákon o sociálním podniku by měl pomoci do práce nejen postiženým
V posledních letech se česká vláda opakovaně pokoušela řešit problematickou oblast sociálního podnikání. Sociální…
Více informacíPracujícím důchodcům by mělo být snad v brzké době odpuštěno sociální pojištění
Vláda České republiky si je vědoma toho, jak důležití a potřební jsou pro stát senioři, kteří zůstávají…
Více informací