Speciální vízum ke strpění otevírá cestu ke zdravotnímu pojištění i hledání zaměstnání
Jak stránky tohoto portálu informovaly již včera jednou z nejprospěšnějších forem pomoci dospělým uprchlíkům z Ukrajiny je poskytnutí možnosti legální práce a pomoc s vyřízením k tomu potřebné dokumentace. Tuto pomoc mohou poskytnout právě budoucí zaměstnavatelé uvedených lidí. Cestu k zaměstnání otevírá speciální vízum ke strpění.
Dlouhodobé vízum ke strpění, veřejné zdravotní pojištění a možnost zaměstnání jsou pro uprchlíky z Ukrajiny pomocí, o kterou se mohou skutečně opřít
Lidem prchajícím z Ukrajiny z válečného konfliktu je důležité poskytnout samozřejmě bezpečí, prvotní základní materiální pomoc a ubytování, ale následně také zdravotní pojištění a možnost práce, aby měli možnost obstarávat si příjem pro sebe a své děti či jiné blízké, kteří s nimi přišli.
Úplně na začátku uvedené cesty na našem území musí být pro každého z těchto těžce zkoušených lidí oficiální dlouhodobá úřední legalizace jejich pobytu na našem území. Naše země má sice s Ukrajinou domluven pro určité podmínky bezvízový styk na dobu 90 dnů. Jenže při takovém způsobu pobytu zde lidé sice mohou pobývat, ale nemohou žádat o práci a nemají tuzemské zdravotní pojištění. Ministerstvo vnitra ČR rozhodlo, že v současné situaci je nutné pro uvedené lidi zavést jiný systém a poskytuje jim speciální dlouhodobé vízum svázané s automatickým poskytováním zdravotního pojištění. Jedná se o takzvané vízum ke strpění.
Vízum ke strpění je tedy automaticky svázáno s veřejným zdravotním pojištěním, což znamená, že jedinec, který uvedené vízum má, je automaticky také účastníkem systému tuzemského zdravotního pojištění, z něhož se mu automaticky hradí potřebná zdravotní péče stejně jako tuzemským občanům. Nutný administrativní krok, který musí každý z uprchlíků k veřejnému zdravotnímu pojištění udělat je registrace u VZP. Jakmile si občan vyřídí uvedené vízum s pojištěním, otevře se mu volná cesta na tuzemský trh práce a může si hledat zaměstnání či přijmout nabídku některého z tuzemských zaměstnavatelů, kteří mají zájem uvedené lidi zaměstnávat a práci jim nabízejí.
Kde vízum ke strpění vyřídit
O vízum ke strpění se v ČR žádá na pobočce Odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR. Uvedených poboček je 27 po celé republice a žadatel žádá vždy na pobočce, pod níž spadá podle místa ubytování. Každý žadatel žádá vždy osobně za sebe, za nezletilé děti žádají jejich rodiče. Žádost znamená vyplnit dvoustránkový formulář, který je k dispozici v češtině i ukrajinštině. Formulář je nutné vždy vyplnit latinkou a velkými tiskacími písmeny není možné vyplňovat azbukou. Každý žadatel musí k danému formuláři připojit také fotografii. S vyplňováním mohou pomoci příslušníci cizinecké policie či pracovníci úřadů práce. Lidem ubytovávaným v nejrůznějších zařízeních pomáhá s prvními kroky a orientací ubytovatel, který je také nahlásí cizinecké policii. Uprchlíci, kteří se na našem území ubytovávají u příbuzných, se musí sami nejpozději do tří dnů nahlásit na nejbližší pobočce cizinecké policie.
Lidé bez zázemí a ubytování mohou potřebné informace a pomoc získat také na speciální telefonické lince 974 801 802.
V okamžiku, kdy uvedený jedinec má vyřízeno dané vízum, může si najít pracovní místo a se zaměstnavatelem uzavřít pracovní smlouvu a po uzavření pracovní smlouvy si ještě musí požádat o povolení k zaměstnání. S vyřízením povolení k zaměstnání už většinou pomůže zaměstnavatel nebo pracovníci Úřadu práce ČR, kde se o toto povolení žádá.
Podobné články
Za neodevzdání přehledu zdravotní pojišťovně hrozí pravděpodobné pojistné
Pro mnoho osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) se blíží termín, kdy je nutné odevzdat povinné přehledy…
Více informacíStát i v roce 2024 poskytne o něco více peněz za zaměstnavatele v insolvenci
Když se zaměstnavatel dostane do situace insolvence a není schopen svým zaměstnancům vyplácet mzdy nebo platy, mohou…
Více informacíSouběh více zaměstnaneckých poměrů znamená hlídat zdravotní pojištění
Situace, kdy zaměstnanec má uzavřeno současně více pracovních vztahů u různých zaměstnavatelů, vyžaduje, aby…
Více informacíJaký je rozdíl mezi nemocenským a zdravotním pojištěním?
Rozdíl mezi nemocenským a zdravotním pojištěním je zásadní a jedná se o dva samostatné druhy pojistného se zcela…
Více informací