Splácení dluhů a další povinnosti a závazky se musí aktivně řešit i v nouzovém stavu
Jak už bylo mnohokrát na těchto stránkách řečeno a jak se všichni přesvědčují na vlastní oči řádící Koronavirová nákaza zásadně mění a ovlivňuje život všech občanů a firem. I mnohé záležitosti, které byly ještě před pár dny téměř rutinou, může být dnes velmi obtížné splnit. Ale pozor právo je v daném ohledu striktní a zdůrazňuje, že povinnosti a závazky osob i firem trvají i v době krize a je nutné je řešit a zejména dluhy.
Ani v nouzové situaci nelze jen tak neplnit závazky a povinnosti, i když věci prokazatelně nejdou, je nutné to řešit
Jak je řečeno výše, nouzový stav je mimořádné období, které zásadně ovlivňuje život každého jednotlivce i celé společnosti. Život běžných občanů, institucí i firem je v uvedené situaci více než kdy jindy omezen a podléhá doporučením i striktním zákazům.
Co je však nutné si v takovém stavu uvědomovat a na co myslet jsou závazky, povinnosti, nejrůznější splátky a plnění, ať už je počátek jejich vzniku před nouzovým stavem nebo až při něm je důležité věci řešit, i když třeba mnohé jednoznačně splnit nelze.
Nejnebezpečnější je podle právníků v daném období nečinnost. Většina závazků totiž ani v nouzovém stavu nezaniká, ale trvá a neřešené dluhy téměř vždy narůstají. Spoléhat na to, že nouzový stav svou mimořádností vše zruší, zneplatní či smaže je nebezpečný omyl, který může následně způsobit jednotlivcům firmám institucím i dalším velmi závažné problémy.
I na dobu nouze a karantény je důležité mít doklady, snažit se uhlídat smlouvy a dojednávat třeba náhradní způsoby řešení
I právo myslí na ustanovení pro nestandardní a nepředvídatelné situace na zásah vyšší moci, kdy se například nedá zabránit škodě či splnit povinnost. Vždy je však velmi zásadní, vyrozumět o nepřízni situace protistranu, hledat řešení, snažit se mít doklad nepříznivé situace, hledat co nejdříve pomoc odborníků.
Zvláštní opatrnost a rozvaha je třeba pokud se nějaký smluvní vztah už přímo uzavírá v období nouzového stavu či krize. V uvedeném stavu je třeba myslet i na vznik trvalých i dočasných překážek, a pokud je to možné ukotvit si nějaký způsob řešení již do smlouvy. Pokud takové řešení není možné je nutné při vypořádání záležitosti postupovat velmi obezřetně v otázce obtížnosti a naopak nemožnosti plnění úkolů.
Podobné články
Co je utvrzení dluhu?
Utvrzení dluhu představuje významný právní institut zakotvený v občanském zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb.), který…
Více informacíJak vymoci dluh bez smlouvy?
Situace, kdy vznikne dluh bez písemné smlouvy, není v běžném životě ničím neobvyklým. Může jít o půjčku mezi…
Více informacíCo znamená nemocenské pojištění?
Nemocenské pojištění představuje základní pilíř sociálního zabezpečení v České republice, který je navržen…
Více informacíLhůta pro oznámení přeshraničních plateb do centrálního systému končí 30 dubna 2024
Pro poskytovatele platebních služeb, kterých se dotýká povinnost oznámit přeshraniční platby do Centrálního…
Více informací