Spolupráci s OSVČ je třeba jistit správnou smlouvou, aby nešlo o švarcsystém
Spolupráci s OSVČ si firmy musí stále bedlivě střežit, aby vždy probíhala zákonnou cestou na základě platných pravidel a nešlo o nelegální zaměstnávání a práci takzvaně „ načerno“ čili švarcsystém. Za uvedené překračování zákona v oblasti zaměstnávání inspektoráty práce stále rozdávají citelné pokuty.
Ošetření spolupráce správným smluvním vztahem chrání před pokutami, které mohou jít až do milionů korun
Před takzvanou prací „načerno,“ čili švarcsystémem je potřeba se chránit stále. Pokuty za uvedený nezákonný způsob zaměstnávání rozdávají inspektoráty práce celkem hojně. Pokutováni jsou v uvedeném případě nejen ti, kdo takovou práci nabídnou, ale i ti, kdo takovou práci přijmou.
O tom, že zejména spolupráci s OSVČ si musí firmy pečlivě promyslet a ošetřit po stránce právní, aby nesklouzla do švarcsystému, se již před časem psalo i na tomto portálu. A že téma zůstává vysoce aktuální, potvrzují i nedávné články na webu Finance.cz či webu Podnikatel.cz.
Všechny uvedené články upozorňují na to, že do uvedeného nelegálního výkonu závislé práce, která je vykonávána na živnost OSVČ, ale přitom má všechny znaky zaměstnání, může velmi snadno sklouznout spolupráce firem s externími spolupracovníky, kteří jsou OSVČ. Firmám, které takto podvodně zaměstnávají, hrozí pokuta až do 10 milionů korun a OSVČ, které takovou práci konají, hrozí pokuta až 100 000 Kč.
Vyhnout se uvedeným pokutám přitom není zase až tak těžké. Stačí onu spolupráci s OSVČ ošetřit tím správním smluvním vztahem, tak aby nešlo o zaměstnání se vztahem nadřízenosti a podřízenosti, jak je tomu v případě závislé práce, ale o rovný vztah dvou spolupracujících partnerů.
Dle toho čemu má spolupráce sloužit a jak má probíhat lze vztah sjednat na základě:
Smlouvy o dílo, kde zhotovitel na své náklady a riziko zhotovuje dílo pro objednatele dle předem dohodnutých podmínek a objednatel následně za dílo platí, taktéž dle dohodnutých pravidel.
Příkazní smlouvy mezi příkazcem (firmou) a příkazníkem OSVČ, kdy OSVČ koná práci a hlavně ji fakturuje jako samostatný subjekt.
Smlouvou o obchodním zastoupení, kde nezávislý podnikatel obchodní zástupce jednající na vlastní odpovědnost zprostředkovává obchodní vztahy pro zastoupeného.
Smlouvy o zprostředkování, kde OSVČ zprostředkuje kontakt mezi firmou a další osobou a získává za to finanční odměnu za zprostředkování čili provizi.
Podobné články
Za neodevzdání přehledu zdravotní pojišťovně hrozí pravděpodobné pojistné
Pro mnoho osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) se blíží termín, kdy je nutné odevzdat povinné přehledy…
Více informacíNárok na klasické ošetřovné od roku 2025 budou mít OSVČ i zaměstnanci na dohody s pojistným
Od roku 2025 se chystá významná změna v systému nemocenského pojištění v České republice, která má značný…
Více informacíI při režimu paušální daně může být někdy nezbytné podat přehledy
I když OSVČ využívající zjednodušený režim paušální daně, nemá běžně povinnost odevzdávat povinné přehledy…
Více informacíNovela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informací