Spoluvlastnictví majetku má svá úskalí, ale možnost obrany tu je
Spoluvlastnictví majetku v podnikání i mimo něj má své výhody i úskalí. Pokud jsou vztahy mezi spoluvlastníky vyvážené a korektní, pomáhá spoluvlastnictví řešit nejrůznější záležitosti i problémy. Pokud, ale vztahy mezi spoluvlastníky nejsou ideální, může dojít k mnoha nepříjemnostem a je třeba hledat pomoc v zákonech i u soudu.
Žádnému ze spoluvlastníků nesmí být odpírána práva ze spoluvlastnictví vycházející
Pokud se několik lidí rozhodne společně vlastnit nějaký majetek, musí si každý jedinec z dané skupiny uvědomit, že mu na základě daného vztahu nastávají práva i povinnosti. Je nutné respektovat ostatní spoluvlastníky a hledat s nimi shodu v běžných záležitostech i složitých situacích, což nemusí být vždy snadné, protože každý jsme individualita a můžeme mít jiný názor na věc.
Otázky spoluvlastnictví a vztahů mezi spoluvlastníky určuje ve svých paragrafech nový občanský zákoník, který udává, že každý spoluvlastník má právo společně vlastněnou věc užívat a rozhodovat o ní v míře odpovídající velikosti jeho podílu § 1126 odstavec 2 nového občanského zákoníku. Nikdy však nesmí být z rozhodování o správě společné věci vylučován ani spoluvlastník s nejmenším podílem, pokud samozřejmě nenastane situace, kdy by zákon rozhodl jinak.
Při záležitostech spoluvlastnictví je k rozhodování vždy potřeba souhlasu nějaké většiny
Jak uvádíme výše, správa a rozhodování o spoluvlastnictví není nikdy jednoduchá záležitost, každý jedinec musí být respektován a současně je nutné vybrat nejoptimálnější řešení pro všechny, do něhož se právě vůle všech zúčastněných promítne. Při rozhodování o věcech běžných, zásadnějších i těch nejzávažnějších nikdo ze spoluvlastníků nesmí být nikdy opomenut. Všichni spoluvlastníci musí být vždy prokazatelně a řádně vyrozuměni, že je třeba ve věci spoluvlastnictví konat a rozhodovat.
Při rozhodování o spoluvlastnictví je vždy třeba souhlasu prosté většiny spoluvlastníků nebo dvoutřetinové většiny spoluvlastníků případně může být nutný souhlas úplné většiny spoluvlastníků. Situace vždy záleží na povaze věci, o které se rozhoduje. Souhlas všech spoluvlastníků je potřebný v zásadních otázkách finančních úvěrových, změnách, které se týkají vlastnických vztahů samotných atd.
Záležitosti, které se týkají zásadních úprav a změn vedoucích k lepšímu nebo k horšímu stavu spoluvlastněné věci je nutný souhlas už zmíněné dvoutřetinové většiny. V neodkladných záležitostech, které ohrožují podstatu spoluvlastnictví, musí samozřejmě rychle rozhodnout jen spoluvlastníci, kteří jsou v dané chvíli k dosažení, ale ve chvíli, kdy nebezpečí pomine, musí povinně informovat všechny ostatní, doložit situaci a jednat s nimi o dalším postupu.
Spoluvlastník, který se cítí opomíjen, může žádat při obraně svých práv pomoc soudu
Pokud má některý ze spoluvlastníků pocit, že jsou mu u spoluvlastnictví odpírána nějaká práva, že nejsou brány v potaz jeho názory nebo není informován o věcech, které se vlastnictví týkají, může se obrátit na pomoc k soudu. Když se spoluvlastník cítí v nějaké záležitosti neoprávněně přehlasován či omezován, může do třiceti dnů od rozhodnutí, které jej omezuje podat žalobu k soudu, aby celou záležitost přezkoumal.
Podobné články
Úprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíSmluvní vztahy je důležité nastavovat s pružností na změnu sazeb DPH
Ve světě ekonomiky a obchodních transakcí je důležité mít na paměti, že legislativa se neustále vyvíjí…
Více informacíNovela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informací