Srážková daň zahrnutá do daňového přiznání
Ve zdaňovacím období 2014 máme zcela novou možnost. Tou možností je zahrnutí srážkové daně do daňového přiznání. Toto se týká zejména příjmů z dohod o provedení práce s měsíční odměnou nepřesahující 10 000 Kč a vyplacených autorských honorářů. Zahrnutím srážkové daně do daňového přiznání může poplatník ušetřit.
Příjmy z dohody o provedení práce a daň
Podle § 6 odstavce 4 zákona o daních z příjmů jsou příjmy plynoucí z dohody o provedení práce jejichž souhrnná výše nepřesáhne za kalendářní měsíc u jednoho plátce 10 000 Kč hodnoceny, jako příjmy se samostatným základem daně podléhající zvláštní sazbě daně. To platí v případě, když zaměstnanec u tohoto plátce nepodepsal prohlášení k dani podle § 38k odstavce 4,5 nebo 7, anebo nevyužije ustanovení § 36 odstavce 7.
Pokud tedy zaměstnanec nepodepíše růžové prohlášení, je jeho příjem z dohody o provedení práce do 10 000 Kč zdaněn srážkovou daní. Srážková daň je v takovém případě daní konečnou a uvedené příjmy se pak již do daňového přiznání nezahrnují. V případě, že však zaměstnanec po skončení zdaňovacího období podepíše Prohlášení dodatečně u svého posledního zaměstnavatele, může uplatnit slevu na dani a zaměstnavatel provede roční zúčtování. V případě, že jde o dohodu, kde měsíční odměna přesáhne částku 10 000 Kč, pak už příjem podléhá dani zálohové a základem daně je standardně superhrubá mzda.
Co udělá poplatník když nechce přijít o slevu na dani ?
Poplatník samozřejmě příjmy zdaněné srážkovou daní již nemusí dále zúčtovávat čímž, ale přijde o šanci uplatnit slevy na dani a získat případný přeplatek.
Jednou z možností bylo podepsat do 16.února 2015 dodatečně Prohlášení k dani u svého posledního zaměstnavatele. Toto prohlášení by platilo i za období kdy Prohlášení podepsáno nebylo a příjmy byly zdaněny srážkovou daní, to by však platilo pouze při splnění podmínky, že ve stejném období nebylo Prohlášení podepsáno u jiného plátce.
Variantou, která povede k možnosti uplatnění slev, je podání daňového přiznání. Do přiznání se pak zahrnou příjmy zdaněné daní zálohovou i daní srážkovou. To lze provést prostřednictvím tiskopisu „Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, sražených zálohách na daň a daňovém zvýhodnění za zdaňovací období 2014.“ Pro srážkovou daň musí být použit ještě speciální tiskopis s názvem „Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti plynoucích na základě dohod o provedení práce za zdaňovací období 2014.“ Potvrzení vydávají na žádost všichni zaměstnavatelé, u kterých měl zaměstnanec v uvedeném období zdanitelné příjmy.
Kam s příjmy zdaněnými srážkovou daní v přiznání
Všechny příjmy které byly zdaněny srážkovou daní se sečtou a uvedou na druhé straně tiskopisu daňového přiznání do řádku 31, kde budou uvedeny i ostatní příjmy sražené daní zálohovou dle § 6 zákona o daních z příjmů. Daň sražená srážkou se uvede do řádku 87a daňového přiznání, zálohová daň (po slevách na dani) ze závislé činnosti do řádku 84.
Podobné články
Jak danit příjmy z kapitálového majetku v roce 2024?
Mezi typické příklady kapitálových příjmů patří úroky z držby cenných papírů, které v sobě zahrnují…
Více informacíSlevy na dani opáčko, aneb, co ještě v roce 2024 za rok 2023 využít lze
I v roce 2024 zůstává možnost využití daňových slev a odpočtů jako efektivní nástroj pro snížení daňové…
Více informacíVyúčtování srážkové daně musí mít zaměstnavatelé hotovo do 1. dubna 2022
Vyúčtování daní musí mít zaměstnavatelé hotovo vždy v zákonem stanovených lhůtách a platí to také v roce…
Více informacíU zdanění autorských honorářů za příspěvky s odměnou do 10 000 Kč měsíčně nebude zřejmě možné si daňově ulevit ani, když projde zrušení superhrubé mzdy
Zdanění příjmů se týká většiny pracovních aktivit občanů a představuje zákonnou povinnost odvádět z těžce…
Více informací