Starobní a vdovský důchod lze pobírat současně, ale nelze mít oba důchody v plné výši
Stáří není z hlediska finančního snadná věc, a pokud odejde životní partner, bývá většinou finanční situace přeživšího z páru ještě složitější. Stát pamatuje na uvedené případy vyplácením vdovského důchodu po zemřelém. Výplata vdovského důchodu má však také svoje pravidla. Se starobním důchodem si sice nepřekáží, ale nikdy dotyčná osoba nedostává obě částky v plné výši.
Vdovský důchod lze pobírat jeden rok nebo třeba i desítky let, vždy záleží na věku a další životní situaci vdovy či vdovce
O vdovský nebo v případě muže vdovce vdovecký důchod je třeba si po smrti partnera požádat na místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení. Na uvedený důchod mají vdova či vdovec nárok v případě, že zemřelý manžel či manželka ke dni úmrtí pobíral či pobírala starobní či invalidní důchod případně ke dni úmrtí splnil či splnila podmínky nároku na starobní či invalidní důchod. Na uvedený důchod je nárok také v případech, když manžel/manželka zemřel nebo zemřela následkem pracovního úrazu.
Vdovský či vdovecký důchod se standardně pobírá jeden rok po smrti životního partnera a poté záleží na situaci a věku dotčeného pozůstalého, pobírání uvedeného důchodu může pokračovat dále, nebo se zastaví, ale za nějakou dobu, třeba po dosažení určité věkové hranice či potřeby péče o blízké či splnění jiných podmínek nároku na vdovský či vdovecký důchod se tento může obnovit.
Nárok na uvedený důchod déle než jeden rok má totiž i ten, kdo po smrti partnera:
- pečuje o nezaopatřené děti,
- pečuje o rodiče své či rodiče zemřelého partnera, kteří jsou invalidní s invaliditou druhého či třetího stupně,
- je sám invalidní ve třetím stupni nebo
- sám dosáhl vlastního důchodového věku či alespoň věku o čtyři roky nižšího.
Starobní i vdovský důchod je možné pobírat společně, ale z nižšího důchodu se pak pobírá jen část
Jak je řečeno již v řádcích výše starobní důchod a vdovský důchod si vzájemně nepřekáží a pokud jsou splněny podmínky nároku u obou těchto dávek, mohou být pobírány současně.
Pokud ovšem nastane u občana souběh těchto důchodů, není tomu tak, že by mu oba důchody náležely zcela v plné výši. V uvedené situaci vdově či vdovci náleží vyšší z důchodů v plné výši a z druhého nižšího důchodu náleží polovina z procentní výměry daného důchodu.
Pokud se například jedná o vdovu starobní důchodkyni a její starobní důchod je nižší než důchod zemřelého manžela, tak pokud si požádá o vdovský důchod, bude jí následně náležet vyšší důchod manžela v plné výši a k tomu polovina procentní výměry z jejího starobního důchodu.
K starobnímu i vdovskému důchodu je možné si přivydělat
Souběh starobního důchodu s vdovským nemá žádné omezení ohledně přivýdělku zaměstnáním či podnikáním případně pronájmem. Pokud to tedy dotyčnému zdraví a životní situace dovolí, může si k oběma důchodům ještě bez omezení přivydělat.
Podobné články
OBZP pokud chtějí starobní důchod, musí včas vyřešit sociální pojištění
V současné době se stále více osob setkává s problematickou situací, kdy se jim blíží důchodový věk, ale nárok…
Více informacíSmluvní vztahy je důležité nastavovat s pružností na změnu sazeb DPH
Ve světě ekonomiky a obchodních transakcí je důležité mít na paměti, že legislativa se neustále vyvíjí…
Více informacíI při režimu paušální daně může být někdy nezbytné podat přehledy
I když OSVČ využívající zjednodušený režim paušální daně, nemá běžně povinnost odevzdávat povinné přehledy…
Více informacíNovela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informací